Д-р Румен Какарашев: Здраве и безопасност през лятото и на морето

Полезни съвети за лятната почивка на море

Д-р Румен Какарашев е лекар с над 25 години стаж. Завършва медицина с отличен успех. Следдипломно придобива специалност Обща медицина. Провежда следдипломно обучение по Спешна медицина и Здравен мениджмънт. Прави интервюта с известни специалисти. Личният му блог е: https://dr-rumen-kakarashev.blogspot.com/. За контакт с Д-р Румен Какарашев, използвайте мейл: dr_rumen_kakarashev@abv.bg и Фейсбук: Румен Желев

- Д-р Какарашев, във връзка със зачестилите инциденти още в началото на сезона при почивка на море, смятам че е наложително да поговорим за осигуряването на здраве и безопасност на плажа и във водата. Вие ходихте ли на море тази година?

- Да, Д-р Караславова, дори попаднах в неприятна ситуация, с която Слава Богу, се справих успешно. Влизайки навътре в морето, в един момент, съвсем неочаквано усетих студено водно течение, което дълбаеше пясъка под ходилата ми. Изключително неприятно и опасно е когато загубим контакта на краката си с дъното на морето и в този случай най-важното е да не се „панираме“, да не губим контрол, да запазим самообладание и незабавно да започнем да плуваме по диагонал в посока към брега (плажа), а ако течението е много силно, следва да извикаме многократно „Помощ!!!“ към спасителите и към хората около нас. За мой късмет се справих с възникналата ситуация сам, като реагирах моментално и спокойно, още щом усетих студеното течение, което „крадеше“ упорито пясъка под краката ми и щом дъното на морето изчезна в рамките на няколко секунди, аз веднага започнах да плувам диагонално към брега.

- Чудесно е, че сте се справили успешно с възникналата ситуация! Сериозен проблем са и "летни вируси" по време на лятната почивка. Какво трябва да знаем за тях?

- Най-често, когато говорим за „летни вируси“, имаме предвид групите на ентеровирусите и аденовирусите. С тях се заразяваме при недобра хигиена, при пипане с ръка на непочистени повърхности или при пиене на некачествена вода. Пътят на заразяването обичайно е фекално-орален и страданието при хората се явява след консумацията на замърсени с вируси хранителни продукти или напитки. Клиничната картина при летните вирусни инфекции не се отличава съществено от протичането на един грип през зимата и включва: обща отпадналост, повишена телесна температура, гадене, повръщане, чревно разстройство, болки в корема и в гърлото, които може да са съпроводени с кашлица и с появата на обрив.

- Обаче, понякога тези инфекции протичат субклинично, дори безсимптомно…

- Така е. Това се случва при заразяване с ентеровируси, но имайте предвид, че макар и рядко, някои ентеровируси могат да причинят хеморагичен конюнктивит, миалгии, менингит или енцефалит. При херпесна инфекция, може да се установят мехурчета в устата, по твърдото и по мекото небце, както и различни обриви по тялото, локализирани в областта на гърлото, устата, дланите и ходилата (табанчетата).

- Как сами можем да си помогнем при първите симптоми на „летен грип“?

- Поне засега, не е открит медикамент, които да се използва за специфично лечение на „летния грип“, обаче всеки, който се разболее, може да си помогне с приема на Витамин С, Витамин Д, селен, цинк, Есберитокс N, Биозин и да приема достатъчно количество вода, морска сол, фрешове и айрян, за да не се обезводни организма му. Ако нещата в рамките на няколко дни не вървят към подобрение, следва да се обърнете към лекар.

- И все-пак, кое е важното при лечението на летните вирусни инфекции?

- Важното е да се приемат достатъчно количество вода и електролити, както и храна, която е богата на белтъци, витамини и минерали. В помощ на имунната система по време на боледуването са излизането на слънце навън, разходките сред природата, на чист въздух, осигуряването на пълноценна почивка и поне на осем часа нощен сън. Когато се касае за чиста вирусна инфекция, даването на антибиотици е абсолютно безсмислено и е дори вредно, тъй като те не могат да убиват вирусите, а в същото време унищожават нормалния чревен микробиом, необходим за добрия имунитет на организма. Ако до три дни състоянието ви не се подобри и температурата ви е над 38.5 градуса Целзии, задължително се консултирайте с доктор.

- Каква превенция бихте ни препоръчали?

- Миите ръцете си: преди всяко хранене, преди и след всяко ходене в тоалетната, след като сте пипали кучето или котето си, след връщане от разходка вкъщи, след секс и след всяка игра. Отваряйте широко прозорците и редовно проветрявайте помещенията в които живеете и работите. Когато видите, че близо до Вас има хора, които кихат, кашлят или са видимо болни, отдалечете се от тях, а ако това е невъзможно, си сложете правилно лицева маска на носа и на устата и не дишайте дълбоко. Обърнете специално внимание на укрепването на своя организъм, като проявявате повишена физическа активност през деня, храните се пълноценно с качествена храна в интервала от 10 до 18 часа, правите редовно любов и спите от 22 часа през нощта до 06 часа сутринта.

- Възможно ли е да ни споходи чревно разстройство (диария), когато сме на плажа или в морето?

- Да, особено ако си купим варена царевица или сладолед от някои амбулантен търговец, при който спазването на хигиенните норми не е на необходимата висота. Причина за диарията е развитието на хранителна токсикоинфекция, която се случва при попадане на токсини от храната в стомашно-чревния тракт на човека. Този токсин най-често се отделя от бактерията Стафилококус ауреус, това е златистият стафилокок. Обикновено диарията се получава малко след като изядем някоя бързоразваляща се храна, която не е била съхранявана правилно в хладилник или е с изтекъл срок на годност.

- Знам, че в летните жеги особено опасни и рискови са храните, съдържащи мляко и захар. И тук искам да Ви питам, Д-р Какарашев, от какво друго можем да получим чревно разстройство?

- Чревното ни разстройство може да бъде причинено и от Бацилус цереус, който отделя токсин при пържене на некачествен ориз, както и ако консумираме неправилно съхранявани морски дарове и риба, в които присъства токсина, произведен от Вибрио парахемофиликус. Ако при приготвяне на храната ни, сред редовните яйца, попадне и някое развалено яйце (запъртък), в което са се развили салмонели, също можем да бъдем споходени от неприятната диария.

- Какъв е основният риск при едно тежко и продължително чревно разстройство?

- Това е хемодинамично значимата дехидратация на организма ни, която може да бъде съпроводена с болки в корема, повишена телесна температура, гадене, повръщане и обща отпадналост. Поради загубата на електролити, можем да получим мускулни крампи, може да се наруши електролитният баланс в организма ни, да ни спадне артериалното кръвно налягане и да се учести сърдечната ни дейност над 100 удара за минута.

- Моля посочете най-значимите рискови фактори за възникване на чревно разстройство!

- Ето по-важните от тях: Когато някой „доброжелател“ ни сложи очистително средство в храната или в напитката; когато не спазваме прилична лична хигиена; когато използваме чужда посуда и прибори за хранене; когато не внимаваме от кого какво си купуваме за ядене и за пиене; когато съхраняваме без хладилник храна за повече от пет часа на стайна температура; когато държим храната си повече от три часа на високата температура на плажа; когато не мием добре плодовете и зеленчуците си, непосредствено преди да ги консумираме; когато сме пропуснали да изкиснем марулята или зелената салата в голяма купа, в която предварително сме налели един литър чиста трапезна вода, добавили сме една пълна супена лъжица йодирана морска сол, както и 100 милитра натурален винен или ябълков оцет. В никой случай не бива да пием вода от морето или от други места, на които водата би могла да бъде замърсена с микроби и с токсини.

- Освен това, важно е месото и рибата, които поставяме на трапезата си да не ги консумираме полусурови, а те да са минали необходимата термична обработка, до степен на нормалното им изпичане. А можем ли да се разболеем от хепатит (жълтеница)?

- Разбира се, че можем. Острите хепатити тип А и Е са „болести на мръсните ръце“, но освен с тях, може да се сдобием и с хепатит тип В и С, ако правим рискови сексуални контакти, без да използваме презервативи и то по правилния начин. При вирусен хепатит тип А инфекцията обичайно идва от безсимптомен заразоносител. Когато замърсените с изпражнения хранителни продукти, вода, ръце или предмети попаднат в устата на здравия човек, той може да се зарази. Особено много трябва да внимават родителите на малките деца, бременните жени, кърмачките, възрастните хора, болните с тежки хронични заболявания и имунокомпроментираните лица (тези с понижен имунитет).

- И все-пак, как да действаме, ако се заразим с хепатит тип А?

- Осигуряваме си покой, без физически и психически натоварвания. Пием повече течности, но в никой случай не употребяваме алкохол и газирани напитки, както и медикаменти, които могат да увредят черния ни дроб. Избягваме консумацията на консервирани храни, включително на меса, на риби и на морски дарове, като от време на време може да хапваме малко бяло месо от варено пиле. Храната която приемаме следва да бъде богата на въглехидрати и да бъде бедна на мазнини, като дебело подчертавам, че пържените храни и пикантните подправки са ни абсолютно забранени, при това не само докато ни лекуват в болницата, но и най-малко шест месеца след това. Необходимо е ежедневно да приемаме необходимите електролити, минерали, витамини и хепатопротектори като например Есенциале и Карзил, които помагат на черния ни дроб да възстанови нормалната си функция.

- Какво да направим, ако изгорим от Слънцето на плажа?

- Трябва незабавно да отидем на хладно място, да се приберем вкъщи или в хотела, в който сме отседнали. Можем да намажем изгореният кожен участък с 3,6% натурално кисело мляко, зехтин екстравържин или да използваме „Какарашев балсам“, който съдържа висококачествен дерматологичен крем с цинков оксид, обогатен с три натурални етерични масла - смирна, тамян и чаено дърво. При необходимост, може да използваме и шпрей Пантенол, или унгвент Дефламол, а при по-сериозни изгаряния, задължително посещаваме лекар.

- Минавайки през градинките край плажа, може да ни ухапе и кърлеж…

- Да, случва се. Отстраняването на кърлежа е най-добре да се извърши от медицински специалист с пинсета, въпреки че някои хора продължават да изваждат кърлежите по неправилния начин, като намазват парче памук с течен сапун, поставят го върху кърлежа и с умерен натиск го въртят в посока обратна на часовниковата стрелка, докато кърлежът в един момент се залепи и остане върху намазания с течен сапун памук. След ухапване от кърлеж, ако получим повишена температура или други симптоми, трябва своевременно, без да се колебаем, да се обърнем към инфекционист, тъй като понякога кърлежите могат да ни заразят с тежки инфекции.

Д-р Емилия Караславова дм

e_karaslavova@yahoo.com

 

Още по темата:

https://dr-rumen-kakarashev.blogspot.com/2025/06/blog-post_21.html?m=1


Коментари

Популярни публикации от този блог

Д-р Павел Вълев: Има ли в България вода, която гори с пламък?

Меги Стоянова: Какво ни трябва за хубав с*кс?

Доц.Д-р Анна Драганова: Терапия на настинка и грип с натурални етерични масла и Японска терапия