Д-р Румен Какарашев: Болести по морето
Д-р Румен Какарашев е лекар с над 25 години стаж. Завършва медицина с отличен успех. Следдипломно придобива специалност Обща медицина. Провежда следдипломно обучение по Спешна медицина и Здравен мениджмънт. Прави интервюта с известни специалисти, повечето от които са публикувани в националните печатни и електронни медии. За контакти с Д-р Румен Какарашев:
https://dr-rumen-kakarashev.blogspot.com/
Мейл dr_rumen_kakarashev@abv.bg
Фейсбук Румен Желев
- Д-р Какарашев, в разгара на лятото сме. Какво влияние оказва Слънцето върху нашия имунитет?
- Ефектът на Слънцето върху имунната ни система е позитивен, защото слънчевите лъчи са необходими при образуване на активната форма на витамин Д, освен това те засилват производството на бели кръвни телца, подсилват имунната система и подпомагат противовъзпалителните процеси в организма.
- А може ли Слънцето да причини раково заболяване?
- Да, особено ако прекаляваме със слънчевите бани - тогава Слънцето може да отключи рак на кожата (малигнен меланом). Добрата новина е, че има научни данни, според които умереното излагане на Слънце намалява риска от развитието на някои видове рак, имам предвид: рак на червата, рак на гърдата, рак на пикочния мехур и рак на стомаха.
- Верно ли е, че Слънцето помага на хората, страдащи от депресия?
- Да, помага им! Когато дните са слънчеви, тъгата у хората обичайно изчезва. Това се дължи на синтеза на серотонин, наричан още хормон на щастието. Под влияние на Слънцето хората стават по-весели.
- А при болестта на Алцхаймер, има ли полза от Слънцето?
- По данни, получени при клинично изследване на пациенти, болни от Алцхаймер се установява, че тези, които са престоявали ежедневно на Слънце са показали подобрение в състоянието си, за разлика от пациентите от контролната група, които също са били с диагноза "Алцхаймер", но не са били излагани на Слънце.
- И все-пак, за кои хора излагането на Слънце е опасно?
- Слънцето е опасно за всеки, който прекалява с експозицията си под неговите лъчи и то през големите летни жеги. Истината е, че всеки човек, изложен за дълго време на силно слънцегреене, може да получи главоболие, прегряване и слънчев удар. Със Слънцето трябва да внимават най-вече хората, страдащи от епилепсия, артериална хипертония, мозъчно-съдова болест, както и малките деца, тъй като те са по-чувствителни.
- За да не претърпим сериозни инциденти, как следва да действаме в летните жеги?
- Много важно е да повишим приема на вода и на електролити! Казвам ви прием на вода, а не пиене на бира и на газирани безалкохолни напитки. Препоръчително е да си направим студен таратор, айрян, смути, фреш или натурален сок, по възможност като изстискаме плодовете, вместо да си купуваме опаковките с „натурални сокове“, на които пише, че напитката съдържа едва 5% плодов сок или е някакъв "концентрат".
- Също така, в най-големите жеги никак не е добре да стоим на открито и е желателно да сме на сянка или вкъщи, в хотела или на друго място, където е осигурено подходящо охлаждане с вентилатор или с климатик.
- Точно така. Не бива да заставаме под студената въздушна струя, за да не получим схващане на рамената и гърба. Когато Слънцето не е прекомерно силно, можем да отидем на плаж. Желателно е да използваме плажния чадър и поне веднъж дневно да се намажем с плажно мляко, съдържащо защитен фактор 50. Важно е да внимаваме да не изгорим на плажа, както в прекия, така и в преносния смисъл на думата…
- Долавям леката ирония в края на отговора Ви, защото наистина „изгарянето“ по време на лятната почивка може да бъде както на кожата ни, така и на връзката ни с партньора (партньорката), особено ако хванем някоя венерическа болест и я занесем вкъщи…
- Така е, обстановката по морето предразполага към сексуални авантюри! Най-добре е да избягваме рисковите сексуални контакти. И все-пак, ако решим да бъдем интимни с партньор, който не познаваме достатъчно добре, задължително следва да използваме презерватив и то по правилния начин. Това предпазно средство е необходимо както при нормален секс, така и при френската любов. Особено много трябва да внимаваме да не се заразим със сифилис и с хламидии, лечението на които е трудно, скъпо и продължително. Ако правим секс без презерватив и след около три седмици забележим раничка по половите си органи, най-вероятно сме се заразили със сифилис.
- Знам че тази раничка ни дава "жокер", в най-скоро време да посетим венеролог. Дори да не я лекуваме, раничката при сифилис ще заздравее спонтанно, но след около два месеца ще се появи обрив по тялото ни.
- Правилно. Важно е да подчертаем, че сифилисът е сериозна венерическа болест и ако не се лекуваме, ще предаваме заразата на партньорите си и след известно време ще получим усложнения, засягащи целия ни организъм. И да не забравяме, че освен със сифилис, по време на морската почивка, ако нарушаваме системно седмата Божия заповед, може да се сдобием с цял букет от „срамни болести“, включително със СПИН, хепатит и хламидия…
- Току-що споменахте "хламидия". Опасна ли е тя?
- Опасна е, разбира се! Хламидията води често до стерилитет, така също поразява ставите, очите, черния и белия дроб. От тази инфекция най-често страдат младите хора, които обичат да сменят сексуалните си партньори, при това без да използват редовно и правилно личните предпазни средства. Заболяването се нарича "хламидиаза" и има инкубационен период от 10 дни до един месец. Често протича безсимптомно, но е възможно да протече с висока температура и със силен сърбеж по половите органи. Понякога дава болка при интимен контакт и болните съобщават за парене при уриниране.
- Каква е клиничната картина на хламидиазата при мъжете?
- Мъжете могат да получат възпаление на уретрата, от нея сутрин може да изтича бистър белезникаво-жълтеникав секрет, като това може да бъде съпроводено и с неприятни и мъчителни болки в тестисите им. Жените могат да получат обилно жълтеникаво вагинално течение, което обичайно се съчетава със силен сърбеж във вулвата и вагината им. Лечението трябва да се провежда едновременно на всички сексуални партньори, заразени с хламидиална инфекция.
- Възможно ли е хламидиаза, гонорея, генитален херпес, кондиломи и сифилис да поразят не само половите ни органи, но и очите ни?
- Да, възможно е! Най-често това се случва, когато вие или вашият партньор имате венерическо заболяване, при което се отделят възпалителни секрети. Ако пипнете тези секрети без да си измиете ръцете и после си докоснете очите, тогава можете да развиете инфекция в очите. Лигавицата на очите /конюнктивата/ може да бъде входно огнище за полови инфекции. Заразяването е възможно да стане и при директно попадане на сперма в очите, също така при лоша лична хигиена, при използване на чужда козметика, на общи тоалетни принадлежности, на кърпи или на възглавници.
- Когато сме на море, може да усетим парене в очите…
- Паренето и сърбежа в очите най-често се дължат на конюнктивит. Той се получава ако се гмуркаме във водата без очила. Също така може да стане, ако някое детенце ни напраши очите с пясък докато си играе около нас. Конюнктивит ще си причините и ако с мръсна ръка си разтъркате очите. В този случай е добре да си изплакнете очите с чиста питейна вода и да отидете на очен лекар за да ви изпише капки и кремче за провеждане на лечение.
- А възможно ли е самото Слънце да ни причини конюнктивит?
- Да, възможно е. Оказва се, че алергичен конюнктивит може да се причини и от UV-лъчите. По време на морската ни почивка, можем да получим алергичен конюнктивит също при наличие на полени от растения и дори под въздействието на стичащата се пот от челото към очите ни. За да си осигурим адекватна защита на очите от ултравиолетови лъчи са ни необходими слънчеви очила със съответното покритие - 100% защита от вредните UV-лъчи в целия спектър от 100 до 400 нанометра. Препоръчително е да си купим слънцезащитни очила от специализираните оптични магазини.
- Искате да кажете, че евтините слънчеви очила, взети от сергията на пазара, могат да бъдат опасни за зрението ни, тъй като обикновено стъклата им имат висока степен на затъмнение и ниска степен на УВ-защита. Така ли е?
- Правилно ме разбрахте. Такива очила, вместо да помагат, повече ни вредят, тъй като те блокират защитните механизми на очите, премахвайки ярката светлина като дразнител, допускайки UV-лъчите да преминават безпрепятствено през широко отворените ни зеници и позволявайки на тези лъчи да увреждат ретината на очите ни. Запомнете, че използването на несертифицирани слънчеви очила е по-опасно за зрението ни, отколкото гледането на плажа без използването на каквито и да било очила!
- Как да се пазим от летните вируси, когато сме на море?
- Важно е да спазваме добра лична хигиена. По морето, рисковете за здравето ни произтичат най-вече от контактите ни с много и различни хора, освен това там можем да си купим царевица и други неща за хапване и пийване на самия плаж от всякакви амбулантни търговци. Не се изненадваме и когато видим, че тук-там из морските ни курорти щъкат разни жрици на любовта, които ни предлагат своите услуги и които секс-труженички не винаги са в цветущо физическо и психическо здраве. Важно е, доколкото е възможно, да спазваме дистанция от множеството хора около нас, особено от тези, които кихат, кашлят и са видимо болни. При необходимост, може да използваме лицева маска, покриваща плътно носа и устата ни. Задължително трябва да си мием редовно ръцете и да си купуваме храна единствено и само от хора, които видимо поддържат висока лична хигиена. Когато нямаме вода и сапун, може да използваме дезинфектант за ръце.
- Жегите обострят анемиите. Каква е причината за това?
- Да, жегите обострят анемиите, тромбоцитопениите и онкологичните кръвни заболявания. Анемиите в горещините често се влошават, особено вродените хемолитични анемии, бета-таласемиите и ензимопатиите. При горещините, еритроцитите се разрушават, вследствие на което настъпва хемолиза. Болните прижълтяват, хемоглобинът им спада и те често колабират в жегите. На хората с ниски тромбоцити не препоръчвам излагане на високи температури навън, както и продължително престояване в басейни с гореща вода, тъй като това може да доведе до появата на кръвоизливи. Статистиката показва, че през лятото се увеличават и новооткритите хематологични злокачествени заболявания, най-вече левкемиите.
- Какво да правят хематологично болните по време на летните жеги?
- Най-добре е вместо на море, те да отидат на планина, примерно в Родопите, където да се наслаждават на чистия и прохладен въздух. Ако все-пак решат да посетят морето, то следва да избягват месеците юли и август, както и жегите ставащи между 10 и 16 часа. На пациентите с тромбоцитопении препоръчвам къпане в басейни с температура на водата под 30 градуса Целзий и разходки из планинските ни курорти, в сенчестите места. Важно е да наблегнат на здравословното и рационално хранене. Пациентите с анемии трябва да консумират достатъчно животински продукти - месо, черен дроб, риба, яйца, сирене и кашкавал. Болните с понижен брой на левкоцитите е необходимо да приемат повече сурови ядки - орехи, фъстъци и бадеми. Всички хематологично болни ежедневно трябва да консумират достатъчно количество плодове и зеленчуци.
- На доста хора в летните жеги им отичат краката…
- Така е. Тромбофлебитът влошава състоянието на долните крайници на хората, които страдат от него, особено по време на летните жеги. Тези хора получават болки в краката и отоци на подбедриците си. Всеки човек, който има тромбофлебит е добре по няколко пъти на ден да си прави студен воден душ. Охлаждането на краката е необходимо след всяко излизане навън през големите летни жеги и е изключително полезно. Прави се със студен воден душ, като обливането със студената вода започва от ингвиналната гънка на бедрото, минава през коленете и стига до ходилата на двата крака. Това обливане със студена вода следва да се повтаря няколко пъти до постигане на облекчение на болката в краката и до намаляване на отока им. Важно е също да се носят и еластичните чорапи…
- Така е, обаче някои болни с разширени вени, вместо еластични чорапи, предпочитат да носят обикновени чорапи. Грешка ли е това?
- Голяма грешка е! Крайно неподходящи за болните с разширени вени /варицес крурис/ са обикновените текстилни чорапи, които пристягат краката им с ластици. Причината е, че тези ластици пристягат подбедриците, като действат подобно на своеобразен "турникет" върху кръвоносните съдове, разположени там. Носенето на такива неподходящи чорапи от хора с варицес крурис, допълнително влошава кръвоснабдяването на подбедриците и на ходилата им. Това води до увеличаване на отока на краката им. Болните с разширени вени трябва да приемат редовно медикаментите за укрепване на кръвоносните съдове и да избягват продължителното стоене прав или седнал. Препоръчвам им при всяка възможност да лягат в леглото и да си вдигат краката нагоре. По този начин кръвта по-лесно се връща от краката към сърцето и състоянието на долните им крайници се подобрява.
- При къпане в басейни, където вода е обработена с хлорни и с други препарати са чести урогениталните инфекции…
- Да, така е. Дезинфектантите, топлата или студената вода в басейните могат да доведат до възпаление на пикочния мехур и на уретрата! Най-често това страдание е „привилегия“ на младите жени и момичета. Клинично се проявява с често уриниране на малки количества урина, парене и дискомфорт при уриниране, тежест и болка ниско долу в корема, поява на видима кръв в урината, треска и повишение на телесната температура. От уроинфекции най-силно са застрашени хората, допускащи лоша лична хигиена, както и практикуващите безразборни сексуални контакти.
- В днешно време е модерно жените да носят прашки, вместо бикини. Добре ли е това?
- Това е добре за очите на мъжете, обаче хич не е добре за здравето на момичетата и на жените! Използването на секси бельо, тип "прашка", е предразполагащ фактор за възникване на уроинфекции, особено при хората, които проявяват по-свободно и по-разкрепостено сексуално поведение, както и при тези, които злоупотребяват с алкохолни напитки и със стимуланти. Причината е, че при подобни ситуации бактерии, вируси и паразити, по-лесно атакуват пикочно-половата система.
- Може ли инфекция на гърлото да доведе до уретрит или цистит?
- Може, разбира се! Това става при заболявания на гърлото, сливиците, зъбите и синусите, най-често на базата на патогенна бактериална флора. По кръвен път, тази инфекция достига и засяга бъбреците и пикочния мехур. Освен това, при по-либерално сексуално поведение и при някои по-разкрепостени форми на секс може да възникне инфекция по асценден път от пикочния мехур към бъбреците. Своевременно и адекватно трябва да се лекуват заболяванията на горните дихателни пътища, гърлото, синусите, зъбите и носа, защото те се явяват едни от най-честите причини за развитието на цистити и пиелонефрити. Запомнете, че приемът на вода било то изворна, трапезна или от чешмата, в количество не по-малко от 2 литра за 24 часа, предпазва както от обезводняване на организма, така и от възникването на уроинфекции.
- С какви подръчни средства можем да си помогнем при цистит?
- При първите леки симптоми, докато стигнем до медицинска помощ, може да разтворим в 250 милилитра топла вода една супена лъжица натурален пчелен мед, една чаена лъжичка джинджифил и една чаена лъжичка канела. Това е чудесно облекчаващо средство. В никой случай не бива да подценяваме летния цистит, тъй като при него, бързо и лесно, отдолу нагоре плъзва инфекция и тази инфекция е предпоставка за развитието на хроничен възпалителен процес в цялата отделителна система. Тези от нас, които страдат от хронични уро-генитални заболявания, могат да получат обостряне на цистита през лятото от вирусите, бактериите, лошата лична хигиена, както и от неправилните водно-хранителни и социално-битови режими, които се допускат или се забелязват понякога по курортите.
- Обаче, факт е, че жените през лятото обичайно страдат от цистити, докато мъжете по-често правят бъбречни кризи…
- Причината за честите цистити у жените е късата им уретра, поради което инфекцията лесно достига до пикочния им мехур. При мъжете са чести кризите на бъбречно-каменната болест (бъбречните колики). Затова, внимавайте с употребата на пикантни храни и не консумирайте голямо количество алкохол, особено бира, защото след употребата им, може да получите тежка бъбречна криза, която да провали почивката ви!
- Какво да правят хората с цистити и с бъбречни заболявания?
- Най-важното е, всеки Божи ден да приемат достатъчно вода, да ограничат употребата на готварска сол, да намалят пиенето на алкохол, да избягват лютите храни и направо да забравят за съществуването на газирани напитки. Преди време, имахме пациент, които всеки ден пиеше по 2 литра кока-кола вместо вода и така този човек направи бъбречна недостатъчност и стигна до хемодиализата. Добре е хората със заболявания на отделителната система да си варят чай от мечо грозде, полски хвощ и царевична коса, както и да използват билковите продукти на основата на Американската червена боровинка.
- Кои гинекологични заболявания зачестяват през лятото?
- През лятото жените обичайно се къпят в различни водни басейни. При попадане на химикали, например активен хлор във влагалището на жената, може да се наруши нормалната влагалищна флора и така жената да получи вагинална дисбактериоза. Женската полова и отделителна системи са уязвими за всякакви инфекциозни причинители, включително и за развитието на гъбични инфекции на вулвата и влагалището. За да се опазят от тези проблеми е необходимо вечер преди сън жените да въвеждат дълбоко във вагината си съответните пробиотични препарати, съдържащи млечно-кисели бактерии, както и редовно да използват предпазните средства по време на секс.
- Могат ли жените да се оправят без модерните медикаменти от аптеката?
- Оказва се, че е възможно. Един от професорите ни разказа, че преди години, когато по аптеките е нямало съвременните препарати за вагинално приложение, лечението е ставало така: жената вечер преди лягане е поставяла във влагалището си тампон, напоен с предварително приготвена смес от 100 грама натурално кисело мляко и 100 грама натурален пчелен мед. На сутринта този тампон се е изваждал от вагината на жената и тя е правила вагинален душ с хладка вода, в която е била разтворена една чаена лъжичка сода бикарбонат. Желателно е жените да се измиват след всеки полов акт и да си правят вагинален душ с бледо-розов разтвор на калиев перманганат, поне веднъж седмично. И не забравяйте, че причина за по-честите генитални инфекции през лятото са заболяванията, предавани по полов път - хламидиаза, гонорея, генитален херпес и кондиломи.
- Обаче, как една жена да разбере, че е станала жертва на урогенитална инфекция?
- Никак не е трудно! Тя ще получи вагинално течение, сърбеж и обриви в интимната си област. Освен това, може да забележи брадавици по външните си полови органи, парене при уриниране, често уриниране или болка при сексуален контакт. Дебело подчертавам, че най-добрата профилактика на урогенитални инфекции е спазването на добра интимна хигиена и редовното използване на личните предпазни средства при всеки полов акт.
- Кажете ни за проблемите със зъбите по време на летните жеги…
- Влошаване на денталния статус през летните жеги се наблюдава най-вече при пациентите, които са занемарили грижите за устната си кухина. При тях могат да се развият различни остри възпалителни процеси, включително когато са на почивка на море или на планина. Това налага търсене по спешност на дежурен зъболекарски кабинет и е свързано със значителен разход на парични средства. Възможно е да получите възпаление на венците. То се проявява със зачервяване, дискомфорт, болезненост, кървене при хранене и лош дъх от устата. При него, благоприятен ефект имат добрата орална хигиена и използването на вода за уста с антисептични съставки.
- Препоръчвате ли жабуренето с Листерин, с разтвор на прополис или с друга вода за уста?
- Да, това жабурене следва да се прави по три пъти на ден. Антисептичните разтвори за орална хигиена съдържат обикновено хлорхексидин, комбиниран понякога с лавандулово масло, розово масло, ментол, евкалиптол и с други етерични масла, които ликвидират патогенната флора в устната кухина. По изключение, при силен зъбобол, можете да изпиете таблетка, съдържаща аналгин или аулин, стига да не сте алергични към тези обезболяващи медикаменти. Потърсете навреме зъболекар и в никой случай не пийте безразборно нестероидни противовъзпалителни и антибиотични средства без лекарско предписание, тъй като те могат да дадат поражения върху стомаха, бъбреците и черния ви дроб.
- Можем ли при почивка на море да се разболеем от Легионелоза?
- Да, възможно е, ако охлаждащите и климатичните системи в хотела, в който сме отседнали, не са добре хигиенизирани, както и ако вдишаме аерозол от застояла вода, в която има Легионели. Значителната употреба на алкохол и на цигари спомагат за развитието на болестта, вследствие на потискащият им ефект върху имунната система. Легионерската болест има две фази. Първата фаза наподобява протичането на "летен вирус", нещо подобно на грип, който преминава за около седмица. Във втората фаза се развива тежка пневмония, с дихателна недостатъчност, от която човекът може да загине.
- Какво да правим, ако по време на морската почивка, там където сме отседнали ни нападнат бълхи, мухи, комари, оси, хлебарки, мравки, кърлежи, дървеници и паяци?
- Ако подобно нашествие ни сполети още в началото на почивката, най-добре е да бягаме моментално оттам и да си потърсим друго място, на което да отседнем. Крайно неприятно е да отидем на почивка и да ни настанят в стая, където предишните обитатели са отглеждали необезпаразитени домашни любимци. Можем да си вземем от аптеката препарат, съдържащ активното вещество Циперметрин и по указанията в упътването да третираме помещенията с него – той убива всички изброени насекоми.
- Където има много вода, комарите се явяват „напаст Божия“…
- Разбира се, че е така. Вземете си репеленти от аптеката, които отблъскват комарите. Може да си намажете тялото с домашна ракия или с камфоров спирт - това също помага срещу комарите. Има и изпарители за помещения, които прогонват комарите от мястото ви за отдих и за нощуване.
- Освен комари, по водните басейни има и гъбички. Как да се борим с тях?
- Пазете се от контакта с гъбички. Не използвайте чужди чехли и принадлежности когато сте на басейн или на плаж. Спазвайте добра хигиена. Не стойте прекалено дълго във водата. Гъбичките могат да се появят по ходилата, по ръцете, по половия член на мъжа и във влагалището на жената. Ще разберете, че имате проблем с гъбичките по появата на сърбеж и на твърде неприятния специфичен мирис. В аптеките има голямо разнообразие от противогъбични средства, но е по-добре да се наслаждавате на почивката си, вместо да се занимавате с лечение.
- Възможно ли да получим "слънчев удар"?
- Да. При слънчев удар получавате главоболие, зачервяване на лицето, обилно изпотяване, отпадналост, ускорено и затруднено дишане, сърцебиене, гадене, повръщане, бучене в ушите и световъртеж. При тежките случай се явяват халюцинации и гърчове, като може да се стигне и до загуба на съзнание. Слънчевият удар се получава когато човек с открита глава е подложен дълго време на непосредственото въздействие на слънчевите лъчи. Възможно е да се засегне функцията на централната нервна система и да бъдат поразени жизненоважните центрове в продълговатия мозък.
- Състоянието на пострадалия със слънчев удар е тежко. Каква първа помощ да му окажем?
- Пострадалият човек незабавно трябва да се занесе на сенчесто, прохладно и проветриво място. Дрехите му се разхлабват, поставя се в полуседнало положение, лицето му се пръска със студена вода. На главата му се поставя студен компрес, напоен с вода, в която сме сложили една супена лъжица винен или ябълков оцет. Дава му се да пие студена вода или охладени, негазирани напитки. Студени мокри хавлии се слагат по цялото му тяло, най-вече в областта на гърдите, корема и гърба. При спиране на дишането и на сърдечната дейност, незабавно му се прилагат изкуствено дишане и непряк сърдечен масаж.
- Как се прави това?
- Почиства се устата на пострадалия от повърнати материи, кръв и чужди тела. Обдишването става с Амбу, „уста в нос“ или „уста в уста“. При последното, главата на пострадалия е максимално извита назад, с издърпана напред долна челюст. Отваря се устата му, поставя се марля върху нея, запушва се носа му. Даващият първа помощ поема дълбоко въздух с широкоотворена уста и силно издишва в устата на пострадалия всичкия поет въздух.
- При ресусцитацията е от изключителна важност болният да бъде поставен на твърда повърхност, като оказващите първа помощ е добре да са двама и да се сменят.
- Точно така. Единият спасяващ е застанал странично до главата на пострадалия и осигурява дишането му, а другият спасяващ застава до гръдния му кош, като поставя дланта на едната си ръка върху долната половина на гръдната му кост и осигурява сърдечната му дейност. За да е ефективен непрекият сърдечен масаж, дланта на лявата ръка на спасяващия следва да е поставена върху дланта на дясната му ръка, лактите му да са изпънати и с прави ръце да извършва енергични тласъци върху гръдната кост.
- Тук кое е важното?
- Важно е да се упражнява силен натиск, така че гръдната кост при непрекия сърдечен масаж да хлътва около 5 сантиметра. Правят се около 80-100 притискания в минута, редуват се 30 извънгръдни притискания с 2 вдухвания на въздух в устата. Някой от присъстващите на инцидента се обажда на телефон 112 или транспортираме пострадалия до най-близкият спешен център, или до друго близко лечебно заведение. Кардиопулмоналната ресусцитация продължава до възстановяване на сърдечната дейност, което разбираме по появата на пулс на сънните артерии.
- Как да избегнем това нещастие, получаването на слънчев удар?
- Като спазваме няколко прости правила: Първите слънчеви бани трябва да правим когато слънцето грее меко - сутрин до 11 часа и следобяд след 16 часа, като не си позволяваме да престояваме дълго извън обсега на чадъра. На главата си е добре да носим капела или сламена шапка. Дрехите ни трябва да са леки и изработени от памук. Необходимо е да пием повече вода. Употребата на алкохол през деня, особено в големите летни жеги е крайно неуместна и е опасна за здравето ни. При горещо и задушно време, физическите натоварвания не бива да са големи.
- От жегата на плажа може да ни спадне кръвното налягане…
- Да, топлото време и горещините предизвикват разширение на кръвоносните съдове, освен това организмът се обезводнява при недостатъчен прием на течности. Това води до понижение на артериалното кръвно налягане. За да не се случва, добре е ежедневно да приемате поне по два литра трапезна вода. Ако все-пак артериалното ви кръвно налягане спадне под 120/80 и примерно стане 90/60, може да потърсите лекар или да се опитате да изпиете лека по лека един литър леко подсолен айран – това помага в повечето случаи за нормализиране на артериалното кръвно налягане.
- А ако приемаме лекарства за лечение на артериална хипертония?
- Тези от вас, които са с високо артериално кръвно налягане и приемат лекарства за хипертония е възможно в летните горещини по препоръка на лекар да намалят или да спрат приема на тези лекарства, тъй като самите жеги обичайно водят до понижаване на артериалното кръвно налягане.
- При колапс, може ли да паднем, да се нараним и да си счупим ръка или крак?
- Напълно възможно е! Ако паднете и получите открита рана, първо я почиствате с кислородна вода, спирт и йодова тинктура, след това правите превръзка и чак тогава обездвижвате счупената кост. В никакъв случай не правите опит да намествате счупените кости. С шина или с дъска обездвижвате счупения крайник, като обхващате двете съседни стави – под и над счупването. Прикрепването на шините става с бинт или с памучна дреха.
- Как да действаме при изгаряне от Слънцето?
- Най-добре е да се пазите от Слънцето и да не изгаряте, защото най-вероятно на плажа сте отишли за да почивате и да се забавлявате, а не да лекувате изгаряне. На първо място, не бива да стоите на открито под Слънцето в най-големите жеги и трябва да използвате правилно защитните масла с висок слънцезащитен фактор. И все-пак, колкото и да внимавате, възможно е да получите слънчево изгаряне. Тогава трябва да се приберете от плажа в хотелската си стая и да намажете изгорените участъци от кожата с 3,6% натурално кисело мляко, зехтин екстравържин, хидратиращи лосиони или кремчета срещу изгаряне.
- Обаче, ако става дума за сериозно изгаряне, незабавно трябва да се посети лекар, който да ни прегледа и да ни изпише терапия.
- Да, разбира се. Възможно е наблизо да няма медицинско лице, тогава може да помолим някой приятел или фармацевт в аптеката да ни даде съвет. Обикновено непосредствено след изгарянето е добре да поставим торбички с лед или студени компреси, за да охладим мястото и така да намалим отока и болката. След това, обикновено се използват унгвент Дефламол, шпрей Пантенол или крем от невен със свинска мас, за да не ни се наложи през нощта да стоим прави като "закачени на закачалката".
- Когато сме на плажа, можем ли да се изприщим и да се обринем?
- Да, може да получим обрив, вследствие на слънчева алергия. Кожата се зачервява, появяват се ситни пъпчици, които сърбят. Отново съвета ми е да спрете излагането на Слънце, още щом усетите дискомфорт. Противоалергичният крем ще свърши добра работа, но по-важно е, ако имате фотоалергия да не ходите на плаж между 12 и 16 часа, когато Слънцето прежуря. Често тази фотоалергия се среща при деца, тъй като кожата им е нежна и чувствителна.
- Какви други алергии могат да ни споходят по плажа?
- Ако ви ужили насекомо, примерно оса или пчела, отново ще се получи алергична реакция. Може леко да натъркате мястото на ужилването със скилидка чесън. В случай, че страдате от алергия, веднага изпийте противоалергично хапче (Лоратадин) и отидете на лекар за да ви постави инжекция с кортикостероид (Урбазон).
- Какво да правим с кърлеж, който смуче кръвчицата ни?
- Най-добре е да отидете на лекар, за да ви го извади с помощта на пинсета. Кърлежът трябва да бъде премахнат колкото е възможно по-скоро след като го забележите по кожата си. След изваждане на кърлежа, намажете мястото на ухапването със спирт или с йодна тинктура. По преценка на лекар, може да се направи инжекция срещу тетанус. Необходимо е в следващите 30 дни да следите за появата на симптоми, като например: повишаване на телесната температура, мускулни и ставни болки, главоболие, обрив по тялото, силна обща отпадналост и други. Имайте предвид, че понякога кърлежите пренасят причинителите на тежки болести и че в тези случаи е необходима консултация с инфекционист.
- Може ли кърлеж да ни зарази с Лаймска болест?
- Може, разбира се! С Лаймската болест шега не бива. Обикновено протича без симптоми и се хваща при лабораторно изследване. Възможно е да се прояви с кръгловат обрив и с грипоподобни оплаквания. Провежда се лечение с антибиотици. Освен с причинителя на Лаймска болест, кърлежите могат да ви заразят с причинителите на Марсилска треска, на Кримска-Конго-хеморагична треска, на Хеморагична треска с бъбречен синдром, на Кърлежов енцефалит или на Ку-треска.
- Насекомите ни атакуват на сушата, а във водата ни нападат медузите…
- Така е! Когато видите в морето mo медуза, която плува близо до вас, най-добре е тутакси да се отдалечите от нея. Все-пак, ако не успеете да направите това, тя ще се лепне за кожата ви и Вие ще усетите пареща болка. За радост, медузите по нашето Черноморие не причиняват парализи и смърт, но те са опасни за хората с алергии. Когато пипалата на медузата докоснат човешкото тяло, от тях се отделя слуз с токсични вещества. Това причинява силен сърбеж, пареща болка, зачервяване и образуване на мехури. Внимавайте много медузата да не опари очите ви и плувайте в морето с предпазни очила. При контакт с медузата, веднага трябва да измиете с морска вода слузта от нея, която е попаднала върху кожата ви. Не използвайте чешмяна вода, защото това ще доведе до подуване на кожата и до влошаване на състоянието ви. Можете да направите промивка с лимонов сок или с оцет. Ако сте алергичен и не се чувствате добре потърсете лекар.
- Какво да направим ако се схванем във водата по време на плуване?
- Това схващане се дължи на мускулни крампи. Ще изпитате неприятна остра болка в мускулите. Дължи се на обезводняването на организма, на пренатоварване на мускулатурата, на дефицит на някои минерали и може да се получи при скачане в студена вода. Последното е много опасно и крие риск от получаване на миокарден инфаркт. Важно е, преди да се гмурнете в морето или в басейна да загреете мускулите на сушата с изпълнението на подходящи упражнения. Ако усетите сковаване на мускулите, тутакси трябва да се насочите да плувате към брега. Ако движенията ви са силно ограничени, трябва да повикате спасителя и хората, които са около Вас на помощ, преди да сте се удавили! В случай, че наоколо няма кой да ви помогне, можете да приложите един практически съвет, които научих от Спасителя: с ръка под водата стиснете силно схванатия си крак и така се опитайте да премахнете мускулните крампи.
- Какви правила трябва да спазваме когато влизаме в морето или в басейна?
- Температурата на водата трябва да е между 22 и 36 градуса по Целзий. Когато влизате в морето или в басейна, не бива да действате като Бай Ганьо в банята! Трябва да навлизате постепенно и да извършвате активни движения. Във водата не бива да престоявате повече от 20 минути.
- Какво да направим ако погълнем малко количество морска вода?
- Това не е чак толкова страшно. Морската вода е слабоалкална, съдържа натрии, хлор, калии, магнезий, калции, йод, цинк, сребро, както и други елементи от Менделеевата таблица. В случай, че сте се нагълтали с повече вода е най-добре да бръкнете с пръст в гърлото си и да я повърнете. Ако често се случва морска вода да попада в трахеята или в хранопровода ви, най-добре е да замените влизането в морето с разходки по плажа и с дишане на морски въздух, което е значително по-безопасно.
- Какво е таласотерапия и в кои случаи тя ще ни бъде от полза?
- Таласотерапията е лечение с морска вода, морски водорасли, морска кал и морски климат. Морските вани са изключително полезни, тъй като човешката кръвна плазма и морската вода имат сходен химичен състав. Тялото поема необходимите му минерали при контакта си с морската вода. Прилагат се морска луга и паста от морски водорасли. Сутрин рано е хубаво да вдишвате морски пари (йодни изпарения). Тялото ви когато е потопено в морска вода, релаксира. Мускулите намаляват напрежението което оказват върху ставите и костите. Нормализира се баланса между симпатикуса и парасимпатикуса. Повлиява се благоприятно хипофизо-надбъбречната регулация.
- И по-лесно се отделят токсините от организма.
- Точно така. Освен това, таласотерапията помага при възстановяването след травми, за намаляване на теглото при затлъстяване, при гинекологични заболявания, за облекчаване на главоболието, при остеоартрит на шийните прешлени, за намаляване на болките в гърба и в ставите. Йодните изпарения действат активиращо на щитовидната жлеза. Плуването в морска вода тонизира и релаксира нервната система, като това води до намаляване на стреса. Таласотерапията чрез подобряване на кръвоснабдяването тонизира мускулите и премахва умората. Подходяща е при лечението на акне, невродермит, псориазис, атопичен дерматит, екземи, разширени вени, климактерични оплаквания, пародонтоза и при забавена чревна перисталтика.
- За кои хора морелечението и плуването в морето не се препоръчват?
- Къпане и плуване в морето трябва да избягват болните, страдащи от тежка артериална хипертония, получаващите епилептични гърчове, болните с висока телесна температура, болните с кръвотечения, болните след скоро преживян миокарден инфаркт, болните с тежка сърдечна недостатъчност, болните с инфекциозни заболявания, болните със злокачествени заболявания, болните с дихателна недостатъчност, болните с тежки неврологични или психични разстройства. Продължителният престой в морето не е препоръчителен за жените с аднексити, цистити, ендометрити, като и за мъжете с простатити, цистити и тежки бъбречни заболявания. Морето не е подходящо за хора с тежък белодробен емфизем, както и за скоро боледувалите от тежка пневмония, включително и за скоро преживелите двустранната вирусна пневмония!
- Кога морето "от играчка става плачка"?
- "Плачката" обикновено става, когато след прием на повече алкохол и след обилно нахранване решим да влезем в морето. Идеята в това състояние да навлезем на по-дълбоко в морето е изключително лоша. Алкохолът забавя реакциите, нарушава координацията на движенията, пречи да прецените реално колко навътре сте в морето и не Ви позволява да реагирате адекватно на опасностите. Освен това, при нахранване като "попско чедо по Задушница", кръвта ви отива към коремните органи. Ако възникне екстремна ситуация в морето, именно тази кръв се явява жизненонеобходима за вашите мускули и мозък, а тя в този момент е насочена към стомаха и червата ви.
- При разходка с лодка или кораб, може ли да получим морска болест?
- Може, разбира се! Морската болест се характеризира с безсилие, раздразнителност, гадене, замайване, безпокойство и с други неприятни усещания, възникващи по време на пътуването с лодка или с кораб. Обикновено първо се явява общо неразположение, съчетано с дискомфорт в горната част на стомаха. По-голям риск има при хората страдащи от вестибуларни нарушения, мигрена, гадене, децата до 12 години, жените, бременните и възрастните над 60 години, особено когато те са подложени на двигателни стимули с честота 1 цикъл на всеки 5 секунди.
- Синдромът се нарича „кинетоза“ и може да се прояви при морски, въздушен или наземен транспорт.
- Правилно. По време на пътуването хората с този проблем получават прилошаване, слюноотделяне, гадене, повръщане, прибледняване, изпотяване, световъртеж, главоболие, отпадналост и сънливост. Важно е преди пътуването да сте се наспали добре, да сте хапнали умерено, без да сте преяли и препили. При възможност се настанете в средната част на превозното средство, където клатенето е по-малко. Пийвайте си от време на време по глътка вода за да не се обезводните. Ако усетите гадене, на памуче капнете две капки масло от Мента и го доближете до носа си. Гледайте природата навън и не четете по време на пътуването. При необходимост потърсете лекар.
- Как да процедираме, ако ни ухапе зло куче?
- Премахнете дрехата, измийте раната с вода и сапун, обработете я с дезинфекционните разтвори, с които разполагате. Направете превръзка и отидете на лекар за хирургична обработка на раната. По преценка на медицинското лице може да ви бъде поставена ваксина срещу бяс и тетанус, както и да ви бъде предписан антибиотик.
- Ами ако настъпим отровна змия и тя ни ухапе?
- В тези жеги има змии и ако настъпите някоя от тях, наистина може да бъдете ухапани. При това, мястото на ухапването ще се подуе и ще изпитате адски силна болка. Когато забележите двете червени дупчици от зъбите на змията, запомнете, че не трябва да правите три неща: Първото е да не търсите нож, с който да правите разрези по крака си за да изтече отровата. Второто е да не карате приятелката си да смуче с уста отровата, тъй като по този начин и тя ще се отрови. Третото е да не налагате силно стегнат Есмарх за продължително време над мястото на ухапването, тъй като това кръвоспиране води до некроза на тъканите.
- А, всъщност, кое е правилното, което следва да направим?
- Почистете мястото на ухапването с вода и сапун, поставете торбичка с лед, намалете до минимум движенията на пострадалия, запишете часа на ухапването и ако все-още змията не е изпълзяла нанякъде я снимайте с телефона си за да бъде определен видът й от специалистите. По най-бързия начин, в рамките на 30 минути, транспортирайте в полуседнало положение пострадалия до лечебно заведение, разполагащо с квалифицирани лекари и с противозмийски серум. И все-пак за да не си провалите почивката на морето е добре да внимавате къде ходите и като забележите змия е необходимо да запазите хладнокръвие. В никакъв случаи не замеряйте змията с камъни и не я плашете. Трябва да я оставете да живее и да си отиде!
- Какво ще стане, ако на плажа настъпим остър камък, натрошени миди или счупена стъклена бутилка?
- Беля ще стане! Най-вероятно ще получите порезна рана на ходилото. Извадете чуждото тяло от раната, промийте я с кислородна вода, спирт и йодова тинктура. Сложете стерилна марля и направете превръзка с бинт. Ако кървенето продължава, направете стегната компресивна превръзка и при нужда пристегнете с Есмарх в областта над коляното. Отидете на лекар за да ви постави инжекция против Тетанус и при необходимост да ви направи хирургична обработка на раната и да наложи шев.
- Освен травми, на морето можем да получим и хранително отравяне?
- Така е. Ако приемете неподходяща за консумация храна, колкото е възможно по-скоро трябва да предизвикате повръщане, за да не се усвои отровата, която е попаднала в стомаха Ви. При необходимост посетете Спешния център за извършване на стомашна промивка и клизма, както и за включване на абокат с интравенозна система.
- Караме си почивката и в един момент ни спохожда диария, обща отпадналост, гадене, повръщане и температура. Какво ли е това?
- Вероятно сте станали жертва на някои от тъй наречените „летни вируси“, но може да става дума за колит, салмонелоза или за друга чревна инфекция. Ако ви споходят гадене, повръщане и диария - веднага потърсете лекар! Важно е да внимавате от кого си купувате храна, този човек трябва редовно да мие ръцете си. Трябва да избягвате местата за хранене, които са със съмнителна хигиена. Ако се касае за "летен вирус", той обикновено протича с по-лека клиника и дава дискомфорт до три дни. На помощ идват лекарствата против диария и повръщане, разтворимият витамин С, спазването на диета и перфектна хигиена.
- Когато ние не можем да отидем на море, може ли морето да дойде при нас?
- Може и да може, ама както се казва, хич не е сигурно! Все-пак има един импровизиран начин, чрез който може да почувствате присъствието на морската вода, без самите Вие да сте на морето. Вземете шепа морска сол, сложете я в литър питейна вода и загрейте разтвора на котлона. Поставете хавлия върху главата си и направете инхалации - те ще ви дарят с морски мирис, освен това ще бъдат благоприятни за вашата дихателна система, ще ви подействат релаксиращо и ще ви освободят от натрупания в ежедневието стрес. Обаче, на морския бриз и на морските вълни ще можете да се насладите едва след като лично удостоите морето с присъствието си!
- От предварителния ни разговор разбрах, че сте бил медицинско осигуряване на басейни. С какви оплаквания плажуващите се обръщаха към Вас?
- Плажуващите често търсеха медицинска помощ по повод на ухапвания от насекоми, които летят около водните басейни. При ухапване от насекомо, обичайно се получава алергична реакция, която овладяваме с приложението на съответните перорални противоалергични средства. В по-тежките случаи се налага да приложим инжекция с кортикостероид, например Метилпреднизолон. На следващо място са нараняванията с остри предмети по плажа. Тогава правим хирургична обработка на раната, превръзка и инжекция срещу Тетанус. Някои плажуващи прекаляват с излагането на Слънце и получават слънчево изгаряне. Обработваме ги с мехлем (унгвент) срещу изгаряне, даваме им обезболяващи и ги изпращаме да си почиват в стаите.
- Има ли припаднали от жегите?
- Случва се понякога, тъй като в жегите някои хора понижават значително артериалното си кръвно налягане и е възможно да направят колапс. На тях им поставяме съответната инжекция, включваме им интравенозна система с водно-солеви разтвори, а когато състоянието им не е тежко, обикновено им даваме таблетки за повишаване на артериалното кръвно налягане и им препоръчваме да пият минерална вода, подсолен айрян и плодови сокове. По-рядко срещаме хора със слънчев удар - в началото те се оплакват от главоболие и световъртеж, като понякога получават дезориентация и халюцинации. Тях ги настаняваме на хладно и проветриво място, като им провеждаме съответната терапия и обикновено се насочват за болнично лечение.
- От барчето на плажа, направи ли Ви впечатление, какво си купуваха хората?
- Да, от служебната маса, която беше в близост до барчето, наблюдавах двата басейна (детския и за възрастните) и неволно чувах какво си купуват плажуващите за хапване и за пийване на плажа. Най-често хората си вземаха сладолед, газирани безалкохолни напитки, чипс, наливна бира или концентриран алкохол, най-вече мента и мастика. Аз, спасителят и барманката сутрин пиехме по едно кафе-еспресо за да сме бодри и след това по време на дежурството изпивахме по около два литра вода. Не така процедираха повечето плажуващи.
- Кажете ни нещо фрапиращо…
- На едно детенце за 12-часовата ни смяна родителите му купиха три сладоледа - първият още като пристигнаха сутринта, вторият следобед и третият - малко преди да си тръгнат от плажа. Това не бива да се прави! Нека четем етикетите на сладоледа: възстановено обезмаслено мляко, какаова глазура (кокосово и палмово масло), вода, захар, глюкозен сироп, кокосово масло, суроватка на прах, нискомаслено какао, стабилизатори (гума локуст бийн, гума гуар, преработени Eucheuma водорасли), емулгатори (соев лецитин, моноглицериди и диглицериди на мастни киселини), естествен ароматизант ванилия, също така може да съдържа соя, яйца, ядки, глутен и други добавки, като например карагенан.
- Току що споменахте карагенан. Какво представлява той?
- Това е Е407. Произвежда се при преработката на червени водорасли и се обработва химически с алкални разтвори. С карагенан са „обогатени“ повечето сладоледи, както и други хранителни продукти, с цел той да ги стабилизира, да ги сгъсти, да ги желира и да не им позволява да се развалят дълго време. Трябва да имаме предвид, че някои от добавките в сладоледите и в другите сладкарски изделия са "условно безопасни" и че те крият риск за здравето ни, особено ако се приемат често и то в прекомерно голямо количество, и че особено уязвими са малките разглезени деца, които често плачат за сладоледи и сладкиши.
- Само в сладкарските изделия ли се добавя карагенан?
- Не, за съжаление. Освен в сладоледи, млечни и сладкарски изделия, той се добавя в бекон, колбаси и в други местни продукти. Карагенан често се комбинира с натриев нитрит, който се означава като Е250. Той също крие риск за здравето ни, особено ако консумираме често и в голямо количество храни, обработени с него. При беконите, карагенанът и натриевият нитрит се откриват в слузта, която теква от вакуумираната опаковка още като я отворите. Затова, добре е след като развакуумирате местния продукт, тази слуз да я изхвърлите в мивката и да изплакнете на течаща вода бекона, за да отмиете от него тази "сополива течност". Възможно е карагенан и натриев нитрит да се вкарат чрез шприцоване в свинските пържоли и в пилешкото месо, при което те поемат повече вода. Така по-малко месо се продава на по-висока цена, поради вкарването на допълнителна вода в месото.
- Защо се подлага на съмнение безопасността на вложения карагенан?
- Първоначално на карагенан се приписваха полезни свойства като детоксикиращо и противомикробно действие, но с времето се появиха съобщения, подлагащи на съмнение неговите полезност и безопасност. Оказва се, че в състава на продуктите, обработени с карагенан се откриват етиленов оксид и други вещества, които проявяват канцерогенност. Карагенан действа неблагоприятно на храносмилателната система, като предизвиква имунен отговор и възпаление на лигавицата, при което може да се получи гастрит, язва и кървене.
- Тук е мястото да обърна внимание на читателите, че трябва да четем етикетите на продуктите, които купуваме, тъй като освен карагенан и натриев нитрит, някои от тях имат добавени хидрогенирани мазнини, моноглицериди, диглицериди, както и цял куп разни добавки, означени с буквата "Е".
- Точно така и да отбележим, че при честа употреба и то в големи количества, съществува риск от развитието на улцерозен колит, на рак на дебелото черво и на рак на черния дроб. Също така е възможно да се наруши глюкозния толеранс и да се прояви потискащ ефект върху имунната система. На малки деца и на бременни не се препоръчва да консумират продукти, съдържащи карагенан и други технологични добавки. Възрастните могат да си позволят да изядат един сладолед от 50 грама, но не всеки ден, и то само ако лекарите не са им забранили всякаква консумация на сладоледени изделия.
- Казахте, че освен сладолед, хората често си вземат газирани напитки. Има ли здравни рискове при консумацията им?
- Има и те са доста. Хайде отново да четем етикета: вода, подсладители (цикламати, ацесулфам-к, аспартам, източник на фенилаланин, захарини), фруктозо-глюкозен сироп, въглероден диоксид, оцветител (тартразин, Е150d, каротини, карамели), киселини (лимонена киселина, фосфорна киселина), естествени аромати, кофеин, антиоксидант (алфа-токоферол, аскорбинова киселина), стабилизатори (Е414, Е445, гума гуар) и други. Честата консумация на газирани напитки, особено в големи количества, крие риск за здравето.
- Дайте по същество, какви са здравните рискове?
- Рисковете са преди всичко от поразяване на бъбреците и от развитието на захарен диабет. Според Американско проучване, честата употреба на газирани напитки причинява развитието на метаболитен синдром. При ежедневна консумация на 355 милилитра газирани напитки, телесното тегло за една година се увеличава с 6,8 килограма. Съдържащият се Бисфенол А в кутийките на тези напитки може да доведе до затлъстяване, сърдечно-съдови и репродуктивни проблеми. Ако има добавен кофеин, той пречи на усвояването на магнезия, освен това кофеинът действа дехидратиращо и води до обезводняване на организма в летните жеги.
- Наличието на фосфорна киселина, не лишава ли костите ни от необходимия им калций?
- Да, лишава ги, освен това при реакция между аскорбинова киселина и бензоати може да се образува бензен, който е канцероген. Рискът от поява на рак се увеличава и от вложените изкуствени подсладители. Киселината в газираните напитки уврежда зъбния емайл. Метаболизмът се забавя, по-трудно се изгарят мазнините и това води до наднормено тегло. Консервантите натриев бензоат и калиев бензоат често причиняват алергични болести, включително бронхиална астма.
- Как се получава карамеления цвят на газираните безалкохолни напитки?
- Карамеления цвят на тези напитки обикновено се получава при реакция на захарта с амоняк и сулфити. Означението Е150d е амонячно-сулфитен карамел. Той подобно на другите добавки от група E150, се произвежда чрез термична обработка на глюкоза и захароза, като по време на производството му към реакционната смес се добавят амониеви и сулфитни съединения. Технологично могат да се използват: амониев фосфат, амониев хидроксид, амониев сулфат, амониев сулфит, амониев бисулфит, амониев карбонат, амониев бикарбонат, натриев сулфит, натриев бисулфит, калиев сулфит, калиев бисулфит, както и сярна киселина. Предполага се, че амонячно-сулфитния карамел може да причини рак и да доведе до проблеми със стомашно-чревния тракт, но според СЗО оцветителят е безопасен за организма, ако дневната му доза не надвишава 200 мг на килограм телесно тегло. Така че, ако не можете да живеете без да пиете газирани напитки, то поне ги ограничете до 250 милилитра през един-два дни.
- След това което казахте за газираните напитки, направо ме е страх да Ви питам за бирата. Сигурно ще кажете, че и тя е вредна…
- Е, точно това няма да кажа, тъй като има полза и вреда от бирата. Зависи най-вече от количеството което приемаме, както и от качеството на самата бира. За полезна може да се приеме една биричка от 330 или 500 милилитра, консумирана през интервал от два-три дни и то само ако лекарят не ви е забранил да консумирате алкохол. В това количество бирата е полезна, тъй като подобрява функцията на храносмилателната система, стимулира образуването на жлъчка и подхранва полезната чревна флора. Ежедневната консумация, обаче, на литър-два и повече бира при всички случаи е вредна, особено за бъбреците и за черния дроб. Освен това "наливането с бира" води до образуване на отоци, до разширяване на стомаха и до увеличаване на апетита. При мъжете причинява нарастване на млечните жлези. Може да доведе и до развитие на подагра.
- Освен това, напълняването в областта на талията формира тъй нареченото "бирено коремче"…
- Да, така е. Ще допълня, че системният прием на значително количество бира отмива полезните минерали, включително калцият от костите, което е предпоставка за възникване на остеопороза. Съдържащите се алдехиди, етери и метанол замъгляват съзнанието, забавят мисленето, засилват тревожността и агресивността. Причиняват главоболие, сърцебиене и изпотяване. Като правило, бирата повишава артериалното кръвно налягане. Това става по два механизма: първо чрез наливане на допълнителен обем течност в циркулацията и второ - чрез уврежданията на съдовата стена до които води прекомерната й консумация. Повишеното артериално кръвно налягане и ритъмните нарушения на сърцето увеличават риска от настъпване на тежки съдови инциденти като миокардни инфаркти и мозъчни инсулти.
- Биричката върви с чипс. И той ли е вреден?
- Да, за съжаление. Картофеният чипс е вкусен, върви за мезе на наливната биричка, ама хич не е здравословен като храна. Обичайно той е приготвен чрез пържене, което е възможно най-вредната обработка на храните. Съдържа въглехидрати, мазнини, сол, оцветители и овкусители. Много е калоричен и е враг на отслабването. Крайно е неподходящ за хора със сърдечно-съдови, бъбречни и гастроинтестинални заболявания. Мазнините които обикновено се съдържат в чипса са хидрогенирани. Те са вредни за здравето ни както и мазнините, които се съдържат в повечето маргарини.
- Защо са вредни хидрогенираните мазнини?
- Защото има данни, че хидрогенираните мазнини са канцерогенни, повишават холестерола и водят до развитието на генерализирана атеросклероза. Редовната им консумация увеличава риска от инфаркт и инсулт, при това, още в млада възраст. Почти няма чипс без добавен мононатриев глутамат за овкусяване, който на етикета обичайно е "маскиран" като Е621. Той е опасен за здравето, тъй като води до пристрастяване, стимулира апетита и води до затлъстяване. Честата му употреба в големи количества причинява главоболие, сърцебиене, мускулна слабост, нарушения в паметта, депресия и сънливост. Малко пакетче с чипс може да си позволите веднъж седмично и то ако все-още нямате заболявания, при които картофеният чипс ви е абсолютно забранен.
- Казват, че е хубаво да пием по малко ракийка вечер…
- Ракията, приемана в малки количества и то в редки случаи, може да се каже, че притежава някои полезни качества, сред които са: успокояване на нервната система след изживян стрес, понижаване на високото кръвно налягане, стимулиране на отделянето на стомашни сокове, подобряване на метаболизма, стимулиране работата на сърцето, предпазване от тромбози и други. Понякога изпиването на 50 милилитра ракийка може да ви помогне при главоболие, мигрена, болки в гърба и шията. Приемът на 50 милилитра домашна ракия на гладно, последвано от спазването на диета с варени картофи, прегорен хляб и малко бяло саламурено сирене, спомага за спиране на диария - това го знам от моят баща и сме го използвали при необходимост, вместо да употребяваме медикаменти. Обаче, забележете: редовната консумация на алкохол според СЗО увеличава рисковете от ракови заболявания, включително от рак на дебелото черво, рак на черния дроб, рак на ларинкса, рак на фаринкса, рак на устната кухина и рак на гърдата.
- Освен това, при системна злоупотреба с концентрирани алкохолни питиета могат да се отключат множество сериозни хронични заболявания и да възникнат съдови инциденти, които да ви причинят преждевременна смърт.
- Това е самата истина! Може да си позволите по едно малко питие от 50 милилитра ракия или друг концентриран алкохол до 40 градуса, но не повече от три пъти седмично и разбира се, ако нямате медицински противопоказания за консумация на алкохол. В никой случай не бива да приемате повече от 100 милилитра ракия и то всеки ден! Когато сте на плажа, на морето или на басейна, при това в най-големите жеги, не ви съветвам да пиете какъвто и да е алкохол, за да не рискувате живота и здравето си. От една страна, алкохолът е предпоставка за възникване на всевъзможни инциденти, а от друга страна, действието на алкохола ви пречи да реагирате адекватно на ситуацията. Също така, трябва да внимавате да не се почерпите с алкохол-менте, защото ако той съдържа метилов алкохол може да ослепеете!
- Как да разберем, че са ни почерпили с метилов алкохол?
- Първоначалните симптоми на отравяне с метилов алкохол се наблюдават от 12 до 24 часа след консумацията му. Неврологичните симптоми са атаксия, главоболие, гадене, повръщане и болка в горната част на корема. Следва нарушение на съзнанието, при което пациентът може да изпадне в кома. Така също, вследствие на мозъчните уреждания може да се явят припадъци. При натрупване на мравчена киселина в зрителния нерв се презентират и очните симптоми - светкавици, светлини и замъгляване на зрението. Зрителната острота прогресивно намалява и се стига до пълно ослепяване.
- Ако не пием друг алкохол, може ли да се насладим на чаша червено вино?
- Да, ако става дума за чаша от 100 до 200 милилитра качествено червено вино, и то при условие, че не пиете вино и ракия всеки ден. Не пийте вино, ако лекарите са ви забранили да употребявате алкохол поради някакво заболяване. Червеното вино съдържа фенолни съединения и е богато на антиоксиданти, които намаляват риска от развитие на злокачествени новообразувания. Умерената му консумация предпазва от сърдечно-съдови и мозъчно-съдови инциденти. Червеното вино е богато на витамини от група В, на минерали, на калии и на желязо. Помага при анемия и забавя развитието на атеросклерозата. Укрепва имунната система и помага при настинки. Ресвератролът във виното премахва токсичните вещества, радионуклеотодите и тежките метали. В никой случай не прекалявайте с употребата на вино, защото ще развиете алкохолна интоксикация, алкохолна зависимост, психо-емоционални разстройства, деградация на личността и чернодробна цироза.
- Какво да ядем и да пием в жегите?
- Необходимо е да пиете вода, поне по два литра всеки ден. Освен вода, можете да си правите айран, да си налеете прясно мляко, да хапнете диня и да си изцедите сок от пресни плодове. В чаша наливате 250 милилитра трапезна вода, добавяте една чаена лъжичка сода бикарбонат и сока от един лимон – така си правите чудесен еликсир, получава се натурална и здравословна лимонада! Билковият чай, черният чай и зеленият чай също са полезни когато се консумират умерено. Храната в летните жеги трябва да е лека и разнообразна. Тя трябва да съдържа предимно плодове, зеленчуци и ядки. Не се лишавайте и от малко пчелен мед, месо, яйца и риба. Трябва да се намали консумацията на рафинираните продукти и да се ограничи до минимум употребата на всякакви прекалено обработени химически и термично храни. И всъщност, най-важното е да не прекалявате с нищо!
- Какво да направим, ако по една или друга причина се обезводним?
- Както вече казах, за да не допуснете обезводняване в жегите, ежедневно трябва да пиете по 2-3 литра вода. При дехидратация на организма се нарушава най-вече водно-солевият баланс, който е част от хомеостазата. Сутрин непосредствено след като се събудите, трябва да изпиете три чаши по 250 милилитра леко затоплена вода, в която сте изцедили сока на един лимон. Трите чаши топла вода са ви нужни за да не ви се наруши водно-електролитния баланс до 12 часа на обяд. Ако допуснете такова нарушение, то много трудно ще го коригирате, дори ако пиете много течности през следобеда и вечерта.
- Соли се губят и при обилното потене в летните жеги…
- И именно затова освен вода е препоръчително да пиете натурални сокове, фрешове, смутита, шейкове, леко подсолени зеленчукови и зърнени бульони, кисело мляко или кефир. С тях си набавяте минерали като натрий, калий, магнезий, хлор и други. Добра работа върши бавното изпиване на няколко чаши подсолен айран, направен със студена вода. Има и билкови чайове, които се приемат в студен вид. Те са полезни за попълване на водните загуби и за алкализиране на организма.
- Има ли билки, които ще ни бъдат от изключителна полза през лятото?
- Има, разбира се! Билките бял равнец, мащерка, копър, кориандър, ружа, слез и ленено семе, са полезни за лигавиците и за храносмилането. Пречистващо и дезинфектиращо действие върху пикочните пътища имат билките бреза, боровинка, върбовка и златна пръчка. Храносмилателната и отделителната системи се подпомагат от балансираното хранене, което през лятото следва да е "леко“. Хапвайте предимно пресни плодове, зеленчуци и зърнени храни. Благотворен ефект проявяват ферментирали храни. Те са изключително полезни за поддържане на нормалния чревен микробиом. Хубаво е да приемате и хранителни добавки, съдържащи билки, ензими и пробиотици.
- Обаче, употребата на "лека" храна, няма ли да ни направи анемични?
- Възможно е, разбира се! За да не се случи това, от време на време трябва да включвате в менюто си протеини, като в никой случай не бива да прекалявате с тях, особено в жегите! Избягвайте концентрираните алкохолни напитки. Често хората страдат от анемии, тъй като консумират основно рафинирани и обработени химически и термично храни. При тези обработки на храните се губят безвъзвратно ценни минерали и витамини, включително желязото, витамин В12 и фолиевата киселина. До анемия водят лошото усвояване на храната в стомаха и червата, наличието на различни инфекции в организма и кръвозагубите, вследствие на язва на дуоденума, на хемороиди или на обилен менструален цикъл.
- Според причината, следва да се вземат и съответните мерки…
- Да. Тъмно обагрените плодове, особено диворастящите, червеното цвекло, зелените листа, цветният прашец, бирената мая и водораслите са доказалите се суперхрани за кръвотворенето. Антианемично действие имат също копривата, глухарчето, алоето, кръвния здравец, червеният кантарион, джинджифилът и сминдухът. Включването на добавки и особено на високо дозирани лекарства, съдържащи желязо и мед, следва да става след изследвания и да трае кратко, тъй като предозирането с тях никак не е безопасно за здравето ви. Безпроблемно е обаче към всяко хранене да се добавя малко прясно изстискан сок от лимон. Той е богат на витамин С и подобрява усвояването на желязото от храната.
- На някои хора им липсва желязо, други пък имат „желязно здраве“, но ги мъчат проблеми в леглото...
- Така е. Ако не искаме удоволствието от живота да е за сметка на здравето ни, то следва да си почиваме добре и да използваме природните средства при проблеми в секса. Никак не е добра идеята да злоупотребяваме преди секс с алкохол и стимуланти, особено с виаграта. Макар и по-бавно, добър ефект, без странични явления, могат да имат ядките, пчелните продукти, ароматните подправки и билките - бабини зъби, магарешки трън, епимедиум, златен корен, китайски и сибирски женшен.
- Какво да направим, ако излишни килограми ни компрометират при опит да "свалим" някое готино гадже?
- Свалянето на килограми не трябва да става по нездравословен начин. Не бива да се разчита на гладуване или да се консумира само един вид храна, примерно месо. Трябва да си осигурите редовен прием на пълноценна, но нискокалорична храна, като избягвате мазните и рафинираните продукти. На помощ идват и билките – полски хвощ, хвойна, гръмотрън, златна пръчица и исландски лишей. Важно е билките да се приемат продължително време, както и вие да се движите достатъчно на чист въздух - всеки ден трябва да изминавате по три километра с бързо ходене и да не се храните вечер след 18 часа!
- Добре ли е да се наслаждаваме на чая и на кафето?
- Не е проблем, ако го правите с мярка! Разумно е да се насладите на едно до две кафета на ден. Те ще ви ободрят и ще ви тонизират. Полезен е чаят от мащерка. За него е известно, че има способността да спира размножаването на вирусите. Чаят от липа, съдържа елемента мед, който е необходим за нормалното протичане на метаболизма. Чаят от коприва премахва токсините от организма и повишава хемоглобина. Чаят от шипка съдържа много натурални антиоксиданти и витамин С, които повишават устойчивостта на организма към всякакви инфекции, включително към Ковид, грип и настинка. Чаят от лайка стабилизира имунната система и действа противоалергично. Чаят от джинджифил прочиства червата от токсини и повишава имунната защита.
- А когато лятото си отива и идва есента, от какво да се възползваме?
- Добре е да се възползваме от сезонните плодове и зеленчуци, които са богати на калий, на витамините А и С. Добре е да ги консумираме директно, но можем да си правим фрешове и смутита от тях. Препоръчвам ви ябълките, морковите, портокалите и грейпфрутите. Те укрепват имунната ви система. Пийте доматен сок, тъй като той е изключително богат на витамините С и А. Сокът от домати съдържа фолиева киселина, която спомага за пълноценното усвояване на желязото в организма. Освен това, фолиевата киселина подпомага организма при борбата му с възпалителните процеси. Комбинацията от авокадо, червено кръвно цвекло, лимон, ябълка, чесън, морков, джинджифил и куркума дарява на организма ви всички необходими витамини и минерали. Бъдете здрави!
Още по темата:
Коментари
Публикуване на коментар