Милена Найденова: Какво да правим, ако получим сърбеж?



ПОМОЩ С БИЛКИ ПРИ СЪРБЕЖ И ПРИ АТОПИЧЕН ДЕРМАТИТ - ИНТЕРВЮ НА Д-Р РУМЕН КАКАРАШЕВ С ИЗВЕСТНАТА БИЛКОЛЕЧИТЕЛКА И ХУДОЖНИК МИЛЕНА НАЙДЕНОВА

- Г-жо Найденова, какво е атопичен дерматит?

- Д-р Какарашев, атопичният дерматит е екзема със суха, сърбяща и възпалена кожа, поради което изисква редовно овлажняване и голяма грижа за кожата. Среща се предимно при малки деца, но има описани случаи при подрастващи и при възрастни. Касае се за хронично заболяване с ремисии и обостряния. Не е заразно, но пациентите с атопичен дерматит често развиват хранителни алергии, сенна хрема и брониална астма, за което са отговорни съответните алергени.

- Споменахте „алергени“. Кои са те?

- Алергените, причиняващи атопичен дерматит се съдържат най-вече в храните и в хранителните добавки, които са „обогатени с химия“: Е102, Е104, Е122, Е129, Е131, Е142, Е155, Е249, Е251, Е252, Е270, Е296, Е310, Е311, Е312,  Е320, Е321, Е420, Е620 и други.  

- В кои хранителни продукти се влагат най-често?

- Производителите ги влагат в захарните изделия, в месото и в някои плодове като ягоди и кайсии. 

- Друг вид алергени са химическите…

- Точно така, химическите алергени взаимодействат с кожата и понякога причиняват атопичен дерматит, тъй като имунната система реагира бурно на чуждите и несвойствени за човешкият организъм вещества – тя се опитва да ги изхвърли, но не може. 

- А, щом не може, какъв е начинът да спасим болният от болестта?

- Начинът за справяне с болестта е да се изградят правилни хранителни навици, като се намалят до минимум алергичните продукти, които се консумират. Освен това трябва да се предотвратят контактите на кожата с дразнещи химически вещества. 

- Какво да правим, ако се появят рани по кожата?

- При рани по кожата следва незабавно да пристъпите към прилагане на топли лапи с овесена каша. Поддържайте кожата си свежа и чиста, за да се затворят гадните рани. 

- А ако имаме само зачервявания на кожата, без да са станали рани?

- Тогава зачервяванията се третират с тинктура от смрадлика, която играе ролята на дезинфектант от природен произход и има способността да спре развитието на инфекцията в кожата и подкожието. 

- Кои медикаменти влошават атопичният дерматит?

- Първо: антибиотиците. При безконтролното им приемане, те унищожават полезната чревна микрофлора и водят до трудно усвояване на хранителните вещества в тънките черва. Второ: кортикостероидите. При злоупотреба с тях, клиничната картина на атопичния дерматит рязко се влошава, тъй като те потискат имунитета и позволяват развитието на всякакви  вирусни, бактериални и гъбични инфекции. И трето: комплексната терапия, включваща антибиотици, кортикостероиди и нестероидни противовъзпалителни средства, при която резултатите са трагични.

- Коя е най-често срещаната форма на атопичния дерматит?

- Това е екземата, водеща до червени лющещи се петна по кожата. Процесите на дехидратация в екзематозно измененият участък на кожата водят до появата на мехури по ръцете. 

- Някои хора страдат от невродермит…

- Да, страдат. Невродермитът се изявява с хроничен сърбеж, който води до формирането на удебелени люспести петна по кожата. 

- Защо препоръчвате употребата на билки?

- Ами защото виждам, че традиционната медицина не дава трайно и ефикасно подобрение на пациентите с атопичен дерматит. Лечението с химически синтезирани медикаменти дава само временно облекчение на симптомите. Истинската помощ идва при прилагане на алтернативна медицина и на първо място -  билколечението. 

- Какво не знаят хората за атопичния дерматит?

- Оказва се, че за атопичния дерматит са налице наследствени фактори, които водят до дефектен имунен отговор. Освен това, ако единият от родителите има ендогенна екзема, шансът детето да я развие се увеличава няколко пъти. 

- Каква е ролята на външните фактори?

- Доказано е, животът в студен климатичен пояс или в мръсна градска среда е изключително неблагоприятен за пациентите с атопичен дерматит. Контактите на кожата с химически препарати и с вредни газове, използването на евтина козметика, на сапуни, на шампоани и на перилни препарати причинява дисфункция на имунната система и понякога води до ендокринни нарушения, включително и до проблеми с щитовидната жлеза.

- Обаче, навсякъде около нас има изобилие от всевъзможни микроби…

- Така е. Контактът на кожата със стафилококус ауреус, особено при наличието на пот по кожата, обостря екземите и нещата стават изключително сериозни, също и при консумацията на продукти, съдържащи хранителните консерванти: Е107, Е120, Е132, Е133, Е160В, Е200,  Е212, Е214, Е215, Е218, Е219, Е230, Е231, Е313, Е901, Е903, Е904, Е928 и други.

- И кое е най-важното?

- Наблюдението! Много важно е да наблюдаваме кое отключва заболяването. Разберем ли го, ние веднага можем да ограничим контактите с причинителя. Преминаването от влажен към сух климат може да влоши заболяването. Триенето на кожата с дразнещи материи като вълна, латекс или пластмаса може да раздразни кожата. Прахът, мръсотията и замърсителите на въздуха са сериозен проблем. Прекомерното потене спомага развитието на болестотворни бактерии, особено по кожните гънки. При силно преохлаждане или прегряване на кожата се образуват мехурчета с течност. Ухапванията от насекоми, вкарват в кожата токсини. 

- И следва сърбеж с разчесване на кожата…

- Да, но при сърбеж по кожата, разчесването не решава проблема. Дори, напротив, задълбочава го, като засилва инфекцията! Затова са на ход алтернативните методи на билколечението за детоксикацията на организма. Те дават добър и траен резултат, но бавно, иска се търпение и време.

- Ще ни дадете ли билкови рецепти за лечение на атопичен дерматит?

- С удоволствие! Пригответе си градински чай, той има противовъзпалително действие. Взима се чешмяна вода 250 мл., чака се да заври и се прибавя 1 супена лъжица градински чай. Запарва се 10 мин. и се подслажда с 1 супена лъжица натурален манов мед.

- Как се пие?

- Пие се с мерак, 3 пъти на ден по 1 чаена чаша в продължение на три месеца. Редува се с чай от  лайка. И сега, Д-р Какарашев, ще ни кажете ли, как си приготвяте чай от лайка?

- Слагаме 150 мл. трапезна вода в тенжерка. Когато водата възври, пускаме в нея 2 пакетчета чай от лайка. Запарваме ги 10 минути. Пие се сутрин, обед и вечер в течение на 3 месеца. Има ли и други подходящи билки?

- Да, има. След третия месец от лечението, започвате да си правите чай от полски хвощ. Възвирате на котлона 150 мл. трапезна вода и туряте в нея 1 супена лъжица полски хвощ. Този чай детоксикира организма. 

- А може ли да ползваме билкови продукти за външна употреба?

- Може, разбира се! Маслото от бадем оказва благоприятно влияние при дерматит, като хидратира и омекотява кожата. По този начин бадемовото масло прекратява възпалителните процеси във Вашата  кожа. Намазва се всеки път преди излизане от къщи. 

- Подходяща ли е употребата на бяла глина? 

- Да, подходяща е. Бялата глина почиства и успокоява кожата като я охлажда. Бялата или каолиновата глина се смесва с вода в съотношение 1:1 и се намазва под формата на лапа или маска. Глината хидратира и изглажда бръчките по кожата. Тя намалява симптомите на сърбеж. Измива се с хладка вода и се почиства с чиста хавлиена кърпа. 

- Взел съм си камъни Зеолит, пуснал съм ги в 10-литрова туба с минерална вода и всеки ден пия по една чаена чаша от нея…

- Поздравления, Д-р Какарашев, добре се грижите за здравето си! Водата, обогатена със Зеолит е изключително полезна за набавяне на необходимите минерали в организма. Зеолитът е чист природен продукт, който се добива от планината Родопи, в която аз съм родена и съм израснала. Научно доказано е противовъзпалителното действие на Зеолита, както и неговият детоксикиращ ефект. 

- А препоръчвате ли за външна употреба Зеолит на прах?

- Горещо препоръчвам! Зеолит на прах се посипва върху засегнатите места по кожата и се прави лека дишаща превръзка, всяка нощ, в течение на един месец. Обаче, имайте предвид, че Зеолит не помага, когато получите сърбеж нощем…

- Току-що споменахте „сърбеж нощем“. Той как се лекува?

- Ако получите сърбеж нощем ще се облекчите, като наложите лапи от овесено брашно. За целта, вземете около 100 гр. овесено брашно, смесете го с малко минерална вода и го наложете по сърбящата кожа за цялата нощ. 

Д-р Румен Какарашев,

GSM 0886118686, 

kakarashev@abv.bg


Коментари

Популярни публикации от този блог

Д-р Павел Вълев: Има ли в България вода, която гори с пламък?

Меги Стоянова: Какво ни трябва за хубав с*кс?

Доц.Д-р Анна Драганова: Терапия на настинка и грип с натурални етерични масла и Японска терапия