Д-р Елена Сиракова: БУМ НА ПАРАЗИТОЗИТЕ



ИНТЕРВЮ НА Д-Р РУМЕН КАКАРАШЕВ С Д-Р ЕЛЕНА СИРАКОВА

Д-р Елена Сиракова завършва ветеринарна медицина в Стара Загора

Собственик и управител е на ветеринарна клиника "Вита вери"

- Д-р Сиракова, в последно време сякаш стана модерно хората да боледуват и да умират от Ковид. Възможно ли е да се появи нова "мода" - хората и животните да боледуват и да умират от Лаймска болест?

- Д-р Какарашев, отново проявявате прекрасното си чувство за хумор и признавам си, винаги ми е приятно и забавно, когато правим интервю с Вас. Изкушавам се и аз да Ви отговоря с усмивка: Да, такава "мода" може да се появи, при това не след дълго време, имайки предвид тревожните тенденции в разпространението на Лаймската болест сред животните и хората. Лаймската болест се нарича още "борелиоза" и получава името си от причинителя Borrelia burgdorferi. Заразяването става след ухапване от кърлежи и мухи. Засягат се кучета, говеда и овце. Човекът е силно възприемчив и също боледува. Заболяването рефлектира върху стави, сърце, лимфна система, централна нервна система и бъбреци.

- Разкажете ни по-подробно, как протича това заболяване!

- След около месец от ухапването на кърлеж мястото на ухапването се зачервява, там човекът или животното усеща парене и сърбеж. По тялото се развива овален обрив, които нараства все повече и повече във времето, като това развитие на обрива става бавно и постепенно. В диаметър достига до пет сантиметра и наподобява "биволско око", който ние наричаме "мигриращ еритем". Мястото на обрива е горещо при пипане и е болезнено при допир. Явяват се висока температура, болки в мускулите и ставите, гадене, повръщане, кашлица, обща слабост и дразнение на очите от светлината.

- Току-що казахте "дразнение на очите от светлината", а това е симптом при бяс. Толкова сериозна ли е тази Лаймска болест?

- Да, за съжаление!  След около 14 дни борелиите от кърлежа попадат в кръвния ток и стигат до различни места из целия организъм. Те поразяват предимно сърцето, мускулите и нервите. Токсинът, които се отделя от борелиите уврежда паметта и вие не можете да помните, започвате да забравяте и трудно се концентрирате. Може да развиете менингит, менингоенфефалит, миокардит, перикардит и други болестни състояния, от които може да умрете. 

- Как да разберем, че сме се сдобили с ужасната Лаймска болест?

- Това е доста трудно, тъй като лаймската болест често се пропуска, не се мисли за нея и диагностицирането обикновено става доста късно. Причината е, че не винаги протича типично и рядко се разкрива с обрива тип "биволско око". Задължително трябва да кажете на доктора, че сте ухапан от кърлеж и то кога, къде и как е станало това ухапване. Доказва се с кръвни лабораторни тестове, но най-точно е вземането на биопсичен материал от кожната лезия и откриването в нея под микроскоп на борелии - това потвърждава категорично диагнозата. Изследването на антитела срещу борелиите скоро след ухапването дава фалшиво отрицателен резултат, тъй като са необходими няколко седмици време за да се образуват антителата срещу този патоген. След боледуване от Лаймска болест, антителата се установяват в кръвта в течение на доста месеци и години. 

- Какво ще се случи, ако не се лекуваме от Лаймската болест и има ли пост-Лаймски-синдром?

- Нищо добро не очаквайте да ви се случи, ако не се лекувате навреме и правилно от борелиозата - ако не умрете, ще има да теглите. Процесът хронифицира и води до развитието на тежка сърдечна недостатъчност, ритъмни нарушения на сърцето, намаление на слуха, влошаване на зрението, отоци по ставите и парези на нервите. При някои хора, боледували от Лаймска болест остават същите симптоми, които наблюдаваме и при пост-Ковид-синдрома: лесна уморяемост, мускулно-ставни болки, усещане за недостиг на въздух, трудно съсредоточаване и смущения в паметта.  

- Как да се предпазим от Лаймска болест?

- Пазете се от кърлежите! Обикновено те обитават сенчестите места между горите и тревите. При разходки из природата е препоръчително да вървите по горските пътеки и да не се навирате из храсталаците. Също така, като ходите на пикник трябва да сядате на одеала, предназначени за пикник,  тъй като по тревата е доста вероятно да има кърлежи, които могат да ви ухапят в областта на седалището. Дрехите, които носите при излети сред природата трябва да са от памук и с бежово-сив цвят. По възможност носете дълги панталони и блузи с дълги ръкави. Мажете се с репеленти, които отблъскват кърлежите. Обработвайте тревните площи с препарати за борба с кърлежи, мухи, комари и бълхи. Като се приберете вкъщи, огледайте себе си и домашните си любимци дали нямат някои кърлеж. Ако кърлежът е по вас отидете на лекар, а ако е по кучето ви - заведете го на ветеринар.

- Опасни ли са ухапванията от кърлеж и какви други болести пренасят те?

- Да, опасни са тези ухапвания. Кърлежът има перфектен усет за топлина, вибрация и мирис. Той по коварен начин надушва жертвата си. Кърлежът наподобява паяк, който със задните си крачета се държи за тревичката, а предните му крачета са свободни и са готови да се лепнат за всяка жива твар. При ухапването, кърлежът пуска слюнка която обезболява мястото на ухапването и вие не можете да усетите, че сте станал негова жертва. Докато смуче кръвчицата ви, той може да повърне и да вкара в тялото ви болестотворни микроби. Освен с Лаймска болест, кърлежите могат да ви заразят с Марсилска треска, Кримска-Конго-хеморагична треска, Хеморагична треска с бъбречен синдром, Кърлежов енцефалит и Ку-треска.

- Можем ли сами да извадим кърлеж, ако наблизо няма медицинско лице?

- Може, ама най-добре е да не правите импровизации и да потърсите по най-бързия начин медицински специалист. Кърлежът трябва да бъде премахнат колкото е възможно по-скоро. Ако сте някъде далече из природата, където обикновено няма доктор, за да го извадите навреме, има два начина. Първият е най-добър - да го издърпате с пинсета. Вторият е да го изтеглите с ръкавица или с подръчни средства, но никога с гола ръка. При това внимавате изключително много кърлежът да не се скъса и част от устния му апарат да не остане в кожата ви. 

- На какво трябва да обърнем специално внимание при вадене на кърлеж?

- Кърлежът трябва да излезе цял. След изваждане на кърлежа, измийте мястото на ухапването с вода и течен сапун, след което го намажете със спирт или с йодна тинктура. Изваденият кърлеж затворете в малко стъклено шишенце и го занесете в лаборатория за изследване. По преценка на лекар, може да ви се назначи антибиотик. Необходимо е в следващите 30 дни да следите за повишаване на температурата, мускулни и ставни болки, главоболие, обрив по тялото, както и за появата на други симптоми.

- Може ли да се каже, че през това лято има бум на паразитните заболявания при домашните любимци?

- Да, има бум на паразитните болести и това е притеснително. Все по-често се сблъскваме с векторно предавани болести, особено при кучетата. Това са болести предавани чрез ухапване от кърлежи, комари, пясъчни мухи и бълхи. Преди години тези заболявания бяха единични, някои от тях се изучаваха само в учебниците по тропически болести, като за нас бяха далечни и екзотични. Днес е доказано, че географското разпространение на тези векторни заболявания все повече се увеличава. Изключително тревожно е, че през последните години и особено през това лято се регистрира бум от тези паразитози, поради което е необходим скрининг на домашните любимци. Такива заболявания са: лайшманиоза, лаймска болест, ерлихиоза, анаплазмоза и дирофилариоза. 

- Какво представлява лайшманиозата?

- Лайшманиозата е заболяване, което се причинява от Leishmania donovani, Leishmania tropica и Leishmania braziliensis. Разпространена е предимно при кучето и човека. При хората поразява централната и периферната нервна система, ставите, очите и сърдечно-съдовата система. При кучето протича с поражения по кожата и лигавиците, уврежда черния дроб и далака, засяга лимфните възли, причинява анемия и измършавяване.

- Разболява ли ерлихиозата домашните любимци?

- Да, ерлихиозата е често срещано заболяване при кучетата. За съжаление от ерлихиоза боледуват и хората. Разпространява се от кърлежи. Причинителите са Erlichia canis и Erlichia.ewingi. Тя се предава чрез ухапване от заразен кърлеж. Чести симптоми при ерлихиозата са кръвоизливи от носа, отслабване и умора, но обикновено тези симптоми се забелязват трудно от стопаните на животни. Те разбират, че имат проблем с домашния си любимец, ама им е трудно да обяснят какво точно става. Ерлихиозата е заболяване, с което често се борим, тъй като предизвиква куцота, кръвоизливи, болки в ставите и анемия. Тя поразява очите и белите дробове.

- Как да разберем, че домашният ни любимец е хванал анаплазмоза?

- При анаплазмозата се засягат кучета, котки и коне. Причинителят е Anaplasma  phagocytufilum. Заразяването става чрез кърлежи. Наблюдава се диария, повръщане, отоци по долната част на тялото, болезнени стави и липса на апетит.

- Комарите заразяват с дирофилариоза. Кажете ни за нея…

- Така е, Д-р Какарашев, дирофилариозата е заболяване, разпространяващо се от комари. Причинява треска, анорексия, полиартрит, бъбречна и сърдечна недостатъчност. Причинители са Dirofilaria immitis и Dirofilaria repens. Dirofilaria immitis паразитира в сърцето (дясното предсърдие и дясната камера), така също и в пулмоналната артерия. Клиничните признаци са кашлица, диспнея, асцит, венозен застой и обща слабост. Dirofilaria repens се локализира в подкожието. 

- Как да разберем, че ни е споходила дирофилариоза?

- В последно време, все повече дирофилариоза се наблюдава и при човека. Със затоплянето на климата се разширява и географското й разпространение. При човека се наблюдава пулмонална дирофилариоза. Причинява се от Dirofilaria immitis. Друг вид, наречен Dirofilaria repens се локализира в дермата или в субмукозата с подкожни възли. Тези възли се откриват по различни области на тялото, като има и очна форма. Признаците при нея са сърбеж, зачервяване, подуване на клепачите, фотофобия и блефароспазъм. Често това сериозно паразитно заболяване се бърка с обикновен конюнктивит.

- През лятото има много бълхи. Опасни ли са те?

- Да, бълхите са опасни насекоми, защото смучат кръвчица и пренасят болести. Освен дискомфорт при ухапването, който се изразява в сърбеж и безпокойство, те причиняват и алергичен дерматит. При разчесването на тази екзема може да се получат рани. Освен това, бълхите пренасят някои видове тения, като например Dipylidium caninum. Тя заразява както домашния любимец, така и човека. Клиничните признаци са намален апетит и периодична диария. Често членчетата на тенията се откриват около ануса или в изпражненията. Те приличат на семки от краставица.

- Може ли едно-единствено ухапване от насекомо да разболее домашния ни любимец?

- Да, за съжаление и така става най-често. Важно е да знаете, че само едно ухапване от тези вектори (носители) на заболяванията може да зарази вашия домашен любимец. Често стопаните казват „Само веднъж забелязах кърлеж върху него“. Повечето векторни заболявания протичат с малко симптоми в началото на инфекцията или безсимптомно. Като дойдат при мен, често казват: "До снощи му нямаше нищо, беше игриво, хранеше се, а сега куца и не може да стане да ходи“. Клиничните признаци за съжаление се проявяват доста късно, след като вече домашният любимец е развил болестта. Минават месеци, по време на които заболяването действа и прогресира в организма. Много често в клиниката ги хващаме случайно, по някакъв безобиден, на пръв поглед признак. По време на лов например, след като кучето е активно, внезапно пада и не може да се изправи, проявявайки признаци на  неадекеватност.

- Какви съвети ще дадете на стопаните на домашни любимци?

- Преди всичко да се грижат правилно за здравето на животинките си. Не става дума само да ги хранят, но и да ги обезпаразитяват редовно и да ги изследват за векторни болести. Както виждате, симптомите са многообразни и се проявяват в напреднал стадии, когато лечението е трудно и дори невъзможно. За щастие навременната профилактика посредством съвременни тестове може да спаси вашия най-добър приятел от тежка болест и от сигурна смърт. Разполагаме с бързи и лесни тестове за всички тези паразитни заболявания. За изследването са необходими само няколко капки кръв. Самото тестване става за броени минути. Навреме хванатото заболяване се лекува успешно, а най-евтиният и безболезнен начин за предпазване от паразитозите е профилактиката! След като мине сезонът на кърлежите и комарите, тоест октомври и ноември е препоръчително да се направи комбиниран тест за всички тези заболявания, независимо че видимо домашният Ви любимец е здрав.               

Д-р Румен Какарашев, GSM 0886118686


Коментари

Популярни публикации от този блог

Д-р Павел Вълев: Има ли в България вода, която гори с пламък?

Меги Стоянова: Какво ни трябва за хубав с*кс?

Доц.Д-р Анна Драганова: Терапия на настинка и грип с натурални етерични масла и Японска терапия