Инж.Християна Стоянова: Северно сияние или поличба е това?
СЕВЕРНО СИЯНИЕ ИЛИ ПОЛИЧБА Е ТОВА?
- Инж. Стоянова, Вашият син посещава „Забавна астрономия“ при г-жа Пепа Ганчева, която е известен астроном и физик. Защо го записахте там?
- Д-р Какарашев, аз обожавам астрономията, а и Вие като ученик сте ходил на кръжок по Астрономия при г-жа Пепа Ганчева. Даже знам случка, която сте имал тогава: Когато г-жа Ганчева Ви е карала да си изберете звезда, Вие всеки път сте избрал Сириус и сте й казал, че тя е вашата любима звезда, тъй като по яркост се нарежда след Слънцето, Луната, Венера и Марс.
- Да, така е, като ученик харесвах наблюденията на звездното небе с телескопа, както и лекциите в планетариума. Скоро видяхме северно сияние и то не в планетариума, а на живо в България…
- Да, наблюдавахме го. Това е необичайно явление за географските ширини, в който е разположена България. Северното сияние е явление, което се проявява, когато от тъмните петна, намиращи се в Слънцето и представляващи концентрирана магнитна енергия станат изригвания. Тези изригвания са под формата на кръгови токове и както е известно, токовете са източник на магнитно поле. Следователно, слънчевата плазма се върти в кръг и взима от термоядрената енергия на Слънцето за създаване на този кръгов ток и съответстващото му магнитно поле.
- Защо тези области на Слънцето не са много ярки?
- Причината е, че магнитното поле взима от общата енергия и съответно там намалява материята. По необясними за съвременната наука причини, тези кръгови токове спират внезапно и енергията на магнитното поле се превръща в кинетична енергия на заредените частици - предимно протони.
- Възможно ли е тези протони, изхвърляни от Слънцето да стигнат Земята?
- Да, възможно е. Част от Слънчевите протони достигат Земята и се улавят от Земното магнитно поле. Това предизвиква два ефекта – единият е свързан с полярните сияния, а другият е свързан с движението на протоните с ускорение.
- Нека първо обясним полярните сияния…
- Съгласна съм. По темата говорих с г-н Светлин Димитров, който е известен учен. Северното сияние се дължи на йонизирането на кислородни и азотните атоми, които връщайки се в основно състояние излъчват светлина. Когато йонизирането на кислорода се случи на височина около 400 километра над Земята сиянието е червено, когато кислород се йонизира на височина около 200 метра, сиянието е зелено, а когато се йонизира азот, сиянието е синьо. При комбиниране на син и червен цвят се наблюдават изключително красиви сияния, съдържащи жълто, оранжево, червено, зелено и синьо.
- Обаче в България сиянието беше изцяло червено. Поличба ли е това?
- Разбира се, че е поличба! Като отворим Библията, в Евангелие на Лука 21:25 четем: „И ще станат знамения в слънцето, в луната и в звездите, а по земята бедствие на народите, като ще бъдат в недоумение поради бученето на морето и вълните“. Случайно или не, почти по едно и също време, освен на северното сияние станахме свидетели и на торнадо в България, което също е изключително рядко явление за нашите географски ширини.
- А възможно ли е северното сияние и торнадото да се дължат на опити по програмата ХААРП?
- Да, възможно е, но личното ми мнение е, че се касае за естествен природен феномен, които не е изключено да е модифициран от човешкия фактор. Програмата ХААРП използва микровълни, които са електромагнитни вълни на границата на йонизиращите лъчения. Тези вълни няма как да се излъчат с необходимата мощност и да достигнат Слънцето, обаче микровълните силно се поглъщат от водата, а вода има навсякъде. Доказано е, че микровълните влияят неблагоприятно на нервната система на хората по закона на Вебер-Фехнер, като по този начин разстройват нервно-психичните функции на по-чувствителните хора.
- Споменахте, че вторият ефект при Слънчевите бури е движението на протоните с ускорение. Какво означава това?
- Ще ви обясня. От електродинамиката е известно, че заредени частици излъчват електромагнитни вълни с честота, съответно и с цвят на лъчите, които са пропорционални на втората степен на ускорението, с което те се движат. Това се случва и във всеки рентгенов апарат - нарича се спирачно рентгеново лъчение.
- Опасно ли е това лъчение за хората и за техниката по Земята?
- Опасно е за хората, които получават дискомфорт по време на магнитни бури, както и за техниката по Земята, предимно за средствата за комуникация. Причината е пораждащото се магнитно поле, което взаимодейства със земният магнетизъм. Това довежда до настъпване на смущения в земното магнитно поле, тъй като сумарното електромагнитно поле става силно променливо и индуцира токове във всички проводящи среди.
- Освен северно сияние, на небето наблюдаваме и Пулсар…
- Да, така е. Пулсарът излъчва разнородни светлинни пулсиращи сигнали. По своята природа, пулсар е неутронна звезда, много по-голяма от Слънцето, която умира избухнала като свръхнова. Когато избухне, тя свети изключително ярко, колкото цяла галактика. Съгласно закона за запазване на момента на импулса, тя започва да се върти с огромна ъглова скорост и излъчва мощно. Първоначално генерира рентгеново излъчване, поради което е невидима, а впоследствие става видима за човека и се откроява със силната си яркост.
- Защо е нужно да изучаваме Пулсара?
- Отговор на този въпрос дава Д-р Емилия Караславова, доктор по медицина: „Наблюдавам от 20 септември тази година пулсар-магнетара и го анализирам, тъй като всичко в познатия ни видим свят е всъщност различно структурирана Светлина. И понеже време-пространството се променя, характеристиките на светлината се променят също. Освен това, в основата си всички биологични процеси се асоциират с движението на електроните, при което движение винаги се поглъщат или се отдават фотони. В тази връзка, време е да осъзнаем, че ние сме изградени от енергия и светлина. Пулсарите излъчват силно магнитно поле, подобно на радиофар и те могат да спомогнат за настъпване на очаквания квантов преход във Вселената“.
- На какво друго можем да се насладим, гледайки небето?
- Красотата на небето ще я видите, като след залез Слънце погледнете нагоре към звездите. Тръпки ще ви побият, неземна красота е! Виждате планетата Венера, като вечерница и Луната, като малко сърпче. Малко по-нагоре е Юпитер, над него е Сатурн. Преминават комети, падат метеорити. Вълнуващо е! Видяхте ли, Д-р Какарашев кометата, която мина край Марс?
- Да, видях я! Това беше Зелената комета, която мина край Марс и отиде към долния щит на Орион. На 1 февруари тази година, кометата беше най-близо до Земята и се наблюдаваше прекрасно. След 50 хиляди години хората ще могат да й се радват отново. А как вървят изследванията на Марс, има ли живот там?
- Все-още не съм ходила там, ама мисля да отида (смее се). Изследванията на учените напредват и по последни данни, там има условия за живот.
- Има ли опасност астероид, метеорит или друг космически обект да падне на Земята и да направи поражения?
- Има, разбира се. Затова огромен екип от учени следят процесите и предупреждават правителствата и населението за потенциалните опасности, застрашаващи живота на Земята. Голям проблем са малките астероиди…
- То така е и в живота - малките камъчета обръщат голямата кола. Какво ще ни кажете за телескопа Джемс Уеб?
- Прекрасен е! С него се правят наблюдения, от които можем да направим заключения относно раждането на Вселената. Телескопът Джемс Уеб изследва топлинните излъчвания на космическите обекти.
- Какво представлява програмата Артемида?
- Тази програма носи името на богинята Артемида, която е близнак на Аполон, богът на Слънцето и основно изследва Луната.
- Обаче, много хора се съмняват, че човек е кацнал на Луната?
- Всеки може да се съмнява в каквото си иска, но аз и Вие трябва да вярваме на учените!
- Други хора твърдят, че Земята е плосък кръг и че не е с формата на сфера…
- Чувала съм подобни твърдения, но аз вярвам на великия Галилео Галилей, според който „Земята е кълбо. И все-пак тя се върти!“.
- А на астролозите, да им вярваме ли?
- Не им вярвайте, Д-р Какарашев! Връщам Ви в дълбоката древност и Ви давам конкретен пример, за да ме разберете правилно: Придворният астролог съобщил лоши новини на краля. Той извикал палача да обезглави астролога. Обаче звездоброецът усетил накъде върви работата, проявил хитрост и рекъл на краля: „Истина, истина ти казвам, кралю честити! Звездите ми шепнат: „Умре ли астрологът, ще умре и кралят, още на следващия ден!”. Замислил се кралят и пощадил живота на астролога. Защото знае ли се, може наистина да предаде Богу дух, а хич не му се умирало…
Д-р Румен Какарашев,
GSM 0886118686,
kakarashev@abv.bg
Коментари
Публикуване на коментар