Психолог Ани Шилева: Първо псувате, след това се възмущавате и накрая заплашвате

ИНТЕРВЮ НА Д-Р РУМЕН КАКАРАШЕВ С ПСИХОЛОГ АНИ ШИЛЕВА

- Г-жо Шилева, защо старите хора са особено уязвими по отношение на ало-измамите?

- Д-р Какарашев, при повечето хора в пенсионна възраст настъпват нарушения във функцията на мозъка с частична или пълна загуба на разсъдъка им. Те имат прояви на обърканост, повишена тревожност и емоционална лабилност. Занижава се критичното им мислене. Забелязва се лесна внушаемост и стават податливи на емоционално изнудване. 

- Освен това, не мислите ли, че старите хора стават наивни като децата?

- Да, често възрастните хора се вдетиняват, стават наивни, доверчиви и глуповати. Особено голям е рискът при възрастни хора, които живеят сами и които скоро са изгубили своя партньор. Те са изолирани от общността и не поддържат връзка с близките си. Може да са в лоши и обтегнати отношения със съседите си. 

- Обаче някои стари хора са съхранили своя разсъдък…

- Така е. Те смятат, че имат богат житейски опит и че могат да дават акъл на другите. Но те не бива да забравят, че са натрупали своите умения в съвсем различно време и при коренно различни условия. Че днес, светът е напълно променен и наред с всички технологични постижения, които улесняват живота ни, има и много завоалирани опити за измама, включително с помощта на съвременните технологии - телефони, компютри и интернет. 

- За да бъдем максимално полезни на старите хора, ще ви помоля да разиграем ситуация, както сме го правили в Университета в часовете по Психология. Ще инсценираме телефонна измама - аз ще вляза в ролята на ало-измамника, а вие ще сте в ролята на жертвата. И така, звъня ви по телефона и ви казвам: Ало, госпожа, голям проблем имате! Дъщеря ви уби човек и сега е в ареста. За да я пуснат полицаите искат спешно  10 хиляди лева. Чакам да ми хвърлите парите през балкона. Ако до десет минути не дадете парите, дъщеря ви ще бъде подложена на бой и секс!

- Вървете на майната си, престъпници долни! Как си позволявате да се подигравате с хората и да им вземате парите с лъжа и измама?! Аз нямам дъщеря, ама ей сега ще звънна на полицаите да ви хванат!

- Чудесно се справихте! Моля обяснете, защо първо псувате, после изразявате възмущение и накрая заплашвате престъпниците?

- Защото това се оказва най-ефективния начин бързо и лесно да се измъкнете от ситуацията. Псувнята има силно емоционално въздействие и моментално поставя престъпника на мястото му. Възмущението показва, че сте разкрили измамата и че няма да дадете парите, които ви искат. Заплахата да подадете сигнал в полицията окончателно отказва престъпниците да се занимават с вас.

- Преди време четох за ало-измамник, който се представил по телефона за богат и хубав мъж. Уговорил си среща с жена, извършил непристойни сексуални действия с нея и после я зарязал…

- Да, случват се такива работи. Аз пък ще спомена случаите с фалшивите работодатели. На някои стари хора не им стигат пенсиите и си търсят работа. Обаждат се на обявите за работа от вестниците и когато се срещнат с фалшивите работодатели, биват обезчестени и излъгани. 

- Какви въпроси, следва да си задават хората, когато получат обаждане от ало-измамник?

- Това са 7 въпроса: „Наивен ли съм?“, „До каква степен съм доверчив?“, „На кого съм склонен да имам доверие?“, „На кого не бива да се доверявам в никакъв случай?“, “Доколко мога да боравя с модерен телефон, таблет, компютър и интернет?“, „Към кого мога да се обърна за съвет как да постъпя?“ и „Имам ли излишни пари, които да хвърля ей-така на вятъра?“

- Как да се предпазим от най–разпространените схеми за измама?

- Помнете, че измамниците търсят вашите слаби и уязвими места. Например, страхът за здравето на близките ви хора, особено на децата ви, тегобата на самотата и неутолимия стремеж да намерите човек, с когото да споделите живота си,  желанието ви да се измъкнете от омагьосания кръг на мизерията и да забогатеете. 

- Измамниците имат ли сходен стил на действие?

- Да, може да се каже. Обичайно те действат чрез внушаване на страх, заплаха, изнудване, но се случва понякога да са мили, любезни и възпитани. Бъдете нащрек и не се поддавайте на манипулации! 

- Какво да предприемат старите хора при съмнение за измама?

- Най-важно е да не се шашнат и да запазят самообладание. Трябва да споделят притесненията си с доверен близък човек, да поговорят с психолог, да се консултират с адвокат и да се обадят на телефон 112. 

- По телефона стар човек може да чуе, че синът му и дъщеря му са с тежка травма, закарани са в болница и той веднага трябва да даде няколко хиляди лева пари за спешните им операции…

- Това е стряскаща информация, обаче трябва да запази разсъдъка си, защото ако се паникьоса, ще получи сърцебиене, учестен пулс и може да припадне. Поемайте дълбоко въздух и издишайте бавно. Повторете това няколко пъти. Обадете се на детето си, а ако не можете да се свържете с него, потърсете контакт с негови приятели и колеги. Помнете, че ако ви се обаждат от болницата няма веднага да ви искат пари, а ще ви кажат да се явите там. 

- На възрастни жени измамници им предлагат брак и щастлив живот…

- Предлагат им, разбира се! Получавате покана за приятелство във Фейсбук от привлекателен мъж. Той ви омайва с мили, любовни думи, още след като приемете поканата му. Пише ви, че е милионер, влюбва се лудо във вас, обещава ви брак и прекрасен живот. Прави се на нежен,  галантен, внимателен и съчетава всичко, за което може да мечтае една жена. Обаче, не след дълго, мъжът се озовава в ситуация, при която няма достъп до банковата си сметка и ви моли да му изпратите пари, за да реши проблема си. След като му изпратите парите, той обещава да ви приведе определена сума, за да си купите билет и да отидете да живеете при него, докато смъртта ви раздели. 

- Кои са „червените флагове“, на които старите хора да обърнат внимание?

- Доста са: ще ви задават въпроси относно личния живот и финансовото ви състояние; подчертано мили и любезни ще са с вас; ще ви изпращат красиви свои снимки; ще ви се обясняват в любов изключително впечатляващо; ще ви казват неща, които искате да чуете; скоро ще се окаже, че вие сте единственият човек, който може да им помогне финансово в създалата се ситуация.

- Какво следва да направим тогава?

- Споделете с близък човек, консултирайте се с психолог или с експерт по кибер-сигурност. Помнете, че социалните мрежи се използват за онлайн измами и в никакъв случай не изпращайте пари.

- В последно време зачестиха измамите по електронната поща…

- Ами да, така е! В мейл, от името на банкова или друга институция, ало-измамниците искат да им дадете паролата на мейла ви, ПИН кодът на банковите ви карти, IBAN на сметките ви, вашето ЕГН, име, презиме, фамилия, телефонният ви номер, потребителските имена и пароли, с които правите онлайн или мобилно банкиране. Тарикатите ви подканят да въведете вашата банкова и лична информация за да актуализират или да отблокират банковата ви сметка. Но всъщност те искат да вземат парите ви.

- Как да процедираме като получим подобен „фишинг“?

- Дебело подчертавам, Доктор Какарашев: в никакъв случай не бива да предприемате действията, описани в този мейл!  Не проследявайте включените в него линкове! Не отговаряйте на подателя! Отидете в офис на банката и информирайте служителите за сполетялото ви нещастие.

- Понякога ало-измамниците твърдят, че работят с полицията за хващане на измамници и даже предлагат благотворителност…

- Ха-ха, да, ама всичкото им е лъжа и измама!  Получих покана за приятелство и съобщение в месинджър от човек, който се представи за Генерал от американската армия,  оглавяващ мисии срещу терористи в Близкия Изток. По това време активно се занимавах със социални проекти за деца и младежи с увреждания. След като ме разпита и разбра това, той ми изпрати снимка на крупна сума долари, за която твърдеше, че са 1 милион и са взети от терористи. Поиска адрес, на който да ги изпрати и телефон на лицето, което ще ги получи. Обясни, че ги дарява за благотворителност. 

- Как разконспирирахте измамата?

- Пишехме си на английски и аз осъзнавах цялата нелепост на ситуацията. Направиха ми впечатление някои неточности в изразите му. Попитах го директно: „Кой си ти, Джеймс?“ и „Защо не дариш парите за американски деца?“, при което той изчезна от чата и повече не се появи. Още ми е смешно като се сетя за тази случка. За да ви е смешно и на вас, бъдете подготвени и не се поддавайте на подобни схеми. Доктор Какарашев, тук е мястото да Ви запитам, срещал ли сте фалшиви реклами на медикаменти, публикувани из социалните мрежи?

- Да, напоследък из Интернет чета фалшиви интервюта с известни лекари, които препоръчват изключително ефективни лекарства при сърдечно-съдови и други тежки заболявания…

- Тези интервюта са измама - даденото „лекарство“ се представя като панацея, която ще ви избави от коварните болести. Посочва се, че цената на лекарството е много висока, но вие можете да го поръчате евтино. Разчита се на тежестта на страданието, което болестта ви причинява и вие си казвате: „ако не ми помогне, просто ще изгубя малко пари“. Тези схеми са отвратителна подигравка с възрастните хора. Не се поддавайте на измамните публикации!

Д-р Румен Какарашев, 

GSM 0886118686



Коментари

Популярни публикации от този блог

Д-р Павел Вълев: Има ли в България вода, която гори с пламък?

Меги Стоянова: Какво ни трябва за хубав с*кс?

Доц.Д-р Анна Драганова: Терапия на настинка и грип с натурални етерични масла и Японска терапия