Д-р Росен Георгиев, ортопед-травматолог: Опасни травми през зимата
Д-р Росен Георгиев е завършил Медицински университет - София през 2013 г. Работи като ортопед-травматолог в УМБАЛ „Св. Анна“, където ежедневно лекува пациенти. Асистент е в Медицински университет - София и преподава ортопедия на обучаваните медицински специалисти. Провел е специализации в престижни клиники в Ирландия, Англия и Швейцария. Водещ специалист по света и у нас е в прилагането на минимално инвазивно ендопротезиране и е доказан професионалист при лечението на спортни травми. Има интереси в областта на профилактиката и лечението на ортопедичните заболявания при децата и при младежите. Управител е на „Бета клиник“, където прилага персонализирани здравни грижи и използва най-новите медицински технологии.
Под негово ръководство клиниката активно участва в благотворителни инициативи, като предоставя безплатни прегледи и организира кампании за събиране на хранителни продукти и лекарства за хора в нужда.
През 2022 г. читателите на вестник „24 часа“ го отличават като „Лекар, на когото българите вярват“ – признание за доверието и уважението, което той е изградил сред своите пациенти.
През 2024 година д-р Росен Георгиев беше удостоен с престижната награда „Лидер на годината“ в категория „Медицина“. Д-р Георгиев е доказателство, че лидерството в медицината се измерва не само със знания и умения, но и с искрената грижа за хората. Тази награда е вдъхновение за всички, които вярват, че здравеопазването е мисия и кауза.
Може да се консултирате с д-р Росен Георгиев на телефон: 0878 923 199
имейл: info@beta-clinic.com
сайт: https://beta-clinic.com
фейсбук: https://www.facebook.com/BetaClinicBG
- Д-р Георгиев, поздравявам Ви за това, че сте удостоен с престижната награда „Лидер на годината“ в категория „Медицина“! Правим това интервю с Вас поради зачестилите случаи на зимен травматизъм. Нека разгледаме следния клиничен случай: Баба на 65 години решава да направи палачинки за закуска на внучката си. Ставайки рано сутринта тя установява, че в хладилника са свършили както яйцата, така и прясното мляко. Решава посред зима, в поледицата, да отиде до кварталния хранителен магазин, за да набави необходимите продукти за палачинките на детето. Без да иска, само на няколко крачки след блока, в който живее, тя се подхлъзва и пада на земята. Жената се опитва да стане, но не може и изпитва силни болки в областта на лявата тазобедрена става. Според Вас, какъв инцидент е претърпяла горката жена?
- Най-вероятно се касае за фрактура на шийката на бедрената кост на левия крак. И споменавайки тази фрактура, искам да Ви попитам, д-р Какарашев, знаете ли защо именно фрактурата на бедрената кост според антроположката Маргарет Мийд се счита за първия признак на цивилизация и хуманизъм в една култура?
- Да, знам. Човекът или животното със счупена бедрена кост изпада в безпомощно състояние, което води до сигурната му смърт, ако не получи помощ от близките си и от другите членове на общността. Със счупена бедрена кост, никой не може да бяга от опасностите, не може да си набави храна и не може да отиде за вода. Докато се възстанови и излекува, пострадалият е изцяло зависим от грижите на околните. Така, в днешно време, всеки човек със счупване на бедрена кост трябва незабавно да бъде настанен в болница. Кажете ни като специалист, какво ще се случи, ако пациентът със счупване на бедрена кост не бъде опериран своевременно и бъде оставен на някакво „домашно лечение с перка на крака“?
- Предполагам, че ще има фатален край през следващите три месеца, тъй като по статистически данни, над 50% от хората с фрактура на бедрената кост, които са оставени без лечение, завършват фатално. И ако не умре, този човек ще се мъчи, вследствие на силните болки, които ще го приковават здраво към леглото.
- Възможно ли е да се явят декубитални рани от залежаването?
- Да, декубитални рани се получават най-често в областта на гърба и кръста, поради натиска на тялото в леглото. Когато залежаването е продължително, нищо хубаво не чака болния, тъй като може да загине от пневмония или да получи съдови тромбози, които да доведат до сърдечен инфаркт, до мозъчен инсулт, до белодробна тромбоемболия или до нещо друго, от което спасение няма.
- Каква операция правите при фрактура на бедрената кост?
- Операцията е сложна, обаче аз ще я обясня на разбираем език. Вкарва се пациента на носилка в операционната зала. Анестезиологът му дава упойка, като му слага инжекция в гръбначния стълб, малко над кръста. След това, аз правя дезинфекция на оперативното поле, чрез оперативен достъп се достига до костта. Правят се остеотомии и се обработва бедрения канал и ацетабулума. След това се поставя нова изкуствена става. После зашивам послойно тъканите от костта до кожата и слагам превръзка на оперативната рана.
- По време на операцията, използвате ли Рентгенов апарат?
- Може и да се изпoлзва. Най–често при операция за смяна на става не използваме рентгенови снимки.
- След операцията пациентът се подпира на патерици. Кога ще ги хвърли?
- Необходимо е да мине около месец от операцията и след това пациентът спокойно може да ходи и да работи, без да се подпира на патериците. Докато ходи с патерици, той може да изпитва болка, за която му давам обезболяващи медикаменти. И знаете ли, Д-р Какарашев, кое е най-важното след операцията?
- Да. Това е рехабилитацията. Тя трябва да започне навреме и да се проведе в пълнен обем. Иска ми се да акцентираме вниманието на хората, защо не бива да подценяват счупването на бедрената кост и защо това счупване е опасно за живота им?
- Защото при тази фрактура обичайно се губи много кръв, вследствие на вътрешен кръвоизлив. Болният прави тежка анемия, да не кажа и шок от голямата кръвозагуба.
- Кога най-често умират хората с фрактура?
- Умират през първите седем дни след счупването от тромбоемболия. Именно затова, при приемане в болницата, ние протектираме болния с антикоагуланти и с антиагреганти по съответните схеми.
- Освен бедрената кост, какво друго могат да си счупят хората?
- През зимния сезон хората, особено тези над 50 години падат върху заледени или заснежени повърхности, при които си чупят ръцете, бедрата, подбедриците, прешлените и понякога главите. Освен счупвания, те получават и навяхвания.
- Току що споменахте навяхванията. Защо именно възрастните и старите хора са по-уязвими от получаване на травми през зимата?
- С напредването на възрастта, костите на човека стават по-крехки поради намаляване на костната им плътност, вследствие на остеопорозата, която се задълбочава след настъпване на менопаузата при жените и на андропаузата при мъжете. Също така, ставите на хората в третата възраст обичайно са по-малко подвижни, а балансът и координацията на движенията им се влошават с течение на времето. Това означава, че дори и малка неравност или заледена пътека могат да доведат до сериозни падания на земята и до сдобиване с тежки травми на кости, стави и меки тъкани. Ще ми кажете ли, Д-р Какарашев, как хората над 50 години могат да избегнат травматичните инциденти през зимата?
- Да. На първо място трябва много да внимават като излизат от къщи на улицата и да се съобразяват с метеорологичната обстановка навън. Препоръчвам им да носят подходящи обувки, с нехлъзгаща подметка, за да се намали рискът от подхлъзване, особено при хората, които имат проблеми с равновесието и координацията. Освен това, много полезно е да укрепват мускулите и костите си чрез извършване на редовна физическа активност, която е подходяща за възрастта им. Обаче колкото и да внимава човек, белята става бързо и в тази връзка Ви питам, Д-р Георгиев, за какво трябва да си мисли всеки, които се е подхлъзнал и е паднал на земята?
- За травматолог. След падане, ако пострадалият има болка, оток, затруднение в движението или необичайни позиция на крайниците, веднага трябва да потърси специализирана медицинска помощ. Това е особено важно при фрактури на бедрото или на тазобедрената става, тъй като те могат да водят до сериозни усложнения. Всеки непредвиден симптом, като силна болка, неестествено положение на ставата или невъзможност да се движите, трябва да ви светне като „червена лампа“ и да се явите на незабавен медицински преглед. Най-често фрактурите налагат провеждане на оперативно лечение, например смяна на става. По преценка на травматолога, при някои фрактури се слага гипс.
- А, какво може да се случи, ако човекът не лекува навреме счупването на някоя кост?
- Това може да доведе до сериозни усложнения. Забавеното лечение на фрактури може да причини неправилно зарастване на костите, което води до хронични болки, ограничения на движенията, деформации и неврологични дефицити, като в някои случаи, може да възникне нужда от прилагане на оперативно вмешателство.
- Обаче, някои хора, въпреки всичко, не спазват препоръките на лекаря…
- Така е, има и такива хора. Неспазването на препоръките на лекаря ще доведе до по-бавно възстановяване и до увеличаване на риска от настъпване на дълготрайни увреждания.
- И като финал на това интервю, какви съвети ще дадете на всеки пострадал?
- На първо място, да не се лекува сам и да спазва стриктно назначеното му лечение, което може да включва почивка, физиотерапия, както и лекарства за облекчаване на болката, отока и възпалението. Рехабилитацията е изключително важна за възстановяването на нормалната функция на ставите и костите. Препоръчвам и провеждане на редовни прегледи при специалист ортопед-травматолог, за да се проследи напредъкът от терапията и да се предотвратят евентуални нежелани усложнения. И не на последно място, изключително важно е да се започнат упражнения за укрепване на мускулите и за подобряване на гъвкавостта и на баланса, които ще помогнат за предотвратяване на бъдещи травми.
Д-р Румен Какарашев
Коментари
Публикуване на коментар